MSZE  ŚWIĘTE

 

niedziele i święta

7:30, 10:00, 12:00, 17:00

w tygodniu
7:00 12:00 18:00 (1V-31X) 
7:00, 17:00 (1XI-30IV)

Licznik odwiedzin

DzisiajDzisiaj875
WczorajWczoraj1901
WszystkieWszystkie2549516

Dla Krwiodawców

Bazylikę rozświetla

POLECAMY
Znalezione obrazy dla zapytania różaniec uratuje

Partnerzy Sanktuarium

Fundacja KGHM

 Powrót do strony głównej

 Znalezione obrazy dla zapytania psb mrówka logo

27 listopad 2016

Pierwszą niedzielą adwentu rozpoczęliśmy nowy rok liturgiczny. Czterotygodniowy czas radosnego oczekiwania na wcielenie Syna Bożego, który wziął swoją nazwę od łacińskiego adventus – przyjście, ma pomóc przygotować się katolikowi do Świąt Bożego Narodzenia.

Zwyczaj ten znany był już w Rzymie w VI w. Podczas adwentu w liturgii dominuje kolor fioletowy (oprócz trzeciej niedzieli-  różowy) - symbol Wcielenia Słowa. W czytaniach usłyszymy nawoływanie proroków ST do nawrócenia oraz głoszenie nadejścia Królestwa Bożego. Z czasem adwentu wiąże się wiele tradycji.

W Polsce najbardziej znaną są roraty- Msze św. sprawowane ku Matce Bożej, która podczas Zwiastowania poddała się woli Boga i przez dziewięć miesięcy pod sercem nosiła Zbawiciela.

W Krzeszowskich Salach Wystawienniczych prezentowane jest niezwykłe przedstawienie maryjne, które warto sobie odświeżyć. Mateusz Bernard Braun- czeski artysta barokowy z przełomu XVII i XVIII w.- tworzy dzieło ciekawe- figurę Maryi oczekującej rozwiązania. Rzeźba wykonana z drewna jest cenna nie tylko ze względu na wiek, ale i na sposób realizacji tematu.

W sztuce dominują dwa typy ikonograficzne przedstawiające Emmanuela wraz z Matką. Najbardziej popularne- Maryja trzyma na rękach Dzieciątko Jezus, drugim sposobem natomiast- Chrystus, który stoi obok Rodzicielki. Podarunek hrabiego von Sporcka dla opata Innocentego Fritscha przedstawia Maryję, która pod własnym sercem nosi Syna Bożego. Rzeźba Brauna jest kopią posągu z augustiańskiego kościoła Wniebowzięcia NMP z Karlova (dzielnica Pragi) i pierwotnie znajdowała się w edykule kaplicy Emmanuela w krzeszowskim kościele klasztornym.  

 Św. Jan Paweł II w swojej ostatniej encyklice O Eucharystii w życiu Kościoła (łac. Ecclesia de Eucharistia) pisze:

Kiedy nawiedzając Elżbietę nosi w łonie Słowo, które stało się ciałem, Maryja w pewnym sensie jest <<tabernakulum>>- pierwszym <<tabernakulum>> w historii, w którym Syn Boży (jeszcze niewidoczny dla ludzkich oczu) pozwala się adorować Elżbiecie, niejako <<promieniując>> swoim światłem poprzez oczy i głos Maryi.

W liturgii adwentowej wyróżniamy dwa podokresy: pierwszy do 16 grudnia, gdy słowo zapowiada powtórne przyjście Zbawiciela i drugi do 24 grudnia- czas, który bezpośrednio ma nas przygotować do obchodów Świąt Bożego Narodzenia.

Co ciekawe w Kościele Wschodnim Adwent jest okresem pokutnym.

Rafał Bijak