Ciekawostki

Proporcja długości całego kościoła kościoła klasztornego pw. Wniebowzięcia NMP (razem z mauzoleum) do wysokości wież tworzy złoty podział [sectio aurea] czyli tzw. boską proporcję [divina proportio]. Bazylika ma 118 metrów, wieże – 71; jednakże obecną długość metra wprowadzono pod koniec XVIII w., czyli później niż wybudowano krzeszowski kościół. Stosowano wcześniej głównie dwie miary – pręty reńskie, które używali protestanci i metry katolickie, preferowane przez katolików. Różnica między obecnym metrem a metrem katolickim jest niewielka – nieco ponad centymetr (dokładniej: 1 metr katolicki = 1,01646 metra), ale po przeliczeniu wymiarów długość kościoła mariackiego to 120 metrów katolickich, a wysokość wież- 72. Są to wielokrotności liczby 12, uważanej za arcydoskonałą, a stosunek tych wartości daje dokładnie liczbę φ. Złoty podział występuje również w proporcji długości kościoła (bez mauzoleum) do transeptu, czy w stosunku szerokości nawy poprzecznej do nawy głównej.

 

Fresk Pokłon trzech królów – Panoramicznie, dookoła pokłonu, widoczne są bogate orszaki trzech króli. Warte uwagi jest kilka szczegółów. Pierwszy to przedmioty, jakie dla św. Rodziny niosą prości ludzie – bele płótna. Wynika to z faktu, że miejscowa ludność zajmowała się tkactwem. Inną ciekawostką jest chłopiec trzymający papugę, będący portretem pomocnika Willmanna. Trzecim szczegółem są niezwykłe zwierzęta. Na samym rogu sceny, przy pilastrze widoczne są niezwykłe zwierzę, wyglądające jak koń z długą szyją. Wedle anegdoty to wielbłąd, którego tak Willmann namalował ponieważ nigdy w życiu nie widział na oczy.

 

W kościele pw. Św. Józefa zachowały się trzy autoportrety Michała Willmanna. Według anegdoty malarz w trakcie pracy uciekał do pobliskiej gospody, gdzie często zaglądał do kufla, przez co opóźniały się prace przy polichromiach w świątyni brackiej. Aby temu przeciw działać opat Bernard Rosa nakazał zamykać Michała Willmanna w kościele na klucz. Niezadowolony malarz miał odkrzyknąć zakonnikowi, że on i tak będzie siedział w gospodzie. Jak groził tak zrobił, bowiem przedstawił się jako karczmarz, który odmawia św. Rodzinie noclegu.

Zobacz także

Pocysterskie Opactwo
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas