397. Święto Światła

397. Święto Światła

18-ego grudnia po raz 397. obchodziliśmy Festum Lucis – święto, które upamiętnia odnalezienie krzeszowskiej Ikony po blisko 200 latach od jej ukrycia. Ten grudniowy dzień obfitował w liczne przeżycia duchowe. Poznajcie historię odnalezienia krzeszowskiej Ikony i zobaczcie fotorelację z wydarzenia.

…dnia 18 grudnia 1622 r. zimne podmuchy wiatru próbowały przedostać się przez nieszczelne okna zakrystii. Na kamiennej posadzce klęczał młody mnich Matthäus. Pomimo modlitewnej pozycji właśnie realizował drugą część dewizy zakonu – Ora et labora. Mnich przez długie godziny żmudnie naprawiał stare płyty posadzki. Mroki rozświetlał tylko niewielki kaganek, który zakonnik postawił obok siebie, gdy zabudowania klasztorne zaczęła wypełniać spiżowa melodia dzwonu, zwołującego cystersów na wieczorną kompletę.

Matthäus wstał i obrócił się w stronę drzwi wejściowych, wykonanych z matowego, czarnego drewna. W tym momencie zastygł w przerażeniu. Nie miał wątpliwości, że widzi smugę światła padającą na pękniętą posadzkę. Budził w nim trwogę fakt, że smuga nie miała naturalnego źródła. Padł na kolana, unosząc kamienną płytę. Pod nią grube grudy ziemi oblepiały zmurszałą, dębową skrzynię. Niezwykła światłość zgasła, a wieczorną pomrokę znów rozświetlał tylko kaganek. Zaniepokojony nieobecnością mnicha na komplecie opat Adam przekroczył próg zakrystii. Gdy jego wzrok przyzwyczaił się do mroku, dostrzegł na środku pomieszczenia zakapturzoną postać. Matthäus trzymał w dłoniach bizantyjską ikonę. Oczy Bogurodzicy wpatrzone były w najgłębsze zakamarki jego duszy. Hodegetria – ta która wskazuje. Ta, która prowadzi. Jej dłoń wskazywała na serce i na Chrystusa – dwa bijące źródła łaski…

Podczas Święta Światła każdemu kto odwiedził mury krzeszowskiej świątyni było dane spojrzeć Krzeszowskiej Pani prosto w oczy i ofiarować jej swoją własną modlitwę. Wszystko odbywało się w blasku setek świec. Tego dnia również zakrystia stała się symbolicznym miejscem porannej Mszy Świętej i późniejszej adoracji.

Fotorelacja z 397. Święta Światła (fot. Przemysław Groński) – link

JT

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Dzień Skupienia Dam i Kawalerów Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

Następny artykuł:
Study Tour w Krzeszowie

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas