Msza św. z udziałem Dam i Kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie

W piątek 22 lipca Kościół obchodził święto św. Marii Magdaleny. Z tej okazji w kaplicy św. Marii Magdaleny, która mieści się w Bazylice Mniejszej pw. Wniebowzięcia NMP w Krzeszowie została odprawiona tradycyjna Msza św z udziałem Dam i Kawalerów Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie. Uroczystości rozpoczęły się śpiewem Godzinek o Pustym Grobie o godz. 17.30, natomiast o godz. 18.00 odprawiona została Eucharystia.

Galeria zdjęć

Artykuł naszdziennik.pl

W krzeszowskim sanktuarium integralną częścią bazyliki jest kaplica pod jej wezwaniem, będąca najdalej na wschód wysuniętą częścią świątyni. Jednocześnie jest to także przedostania kaplica kalwarii, ponieważ w jej wnętrzu wiernie odwzorowano Grób Pański.

Św. Maria Magdalena - fragment obrazu F.A. Schefflera.

Św. Maria Magdalena – fragment obrazu F.A. Schefflera.

Maria Magdalena jest dwunastokrotnie wspominana w Nowym Testamencie. Pochodziła z miejscowości Magdala (obecnie El-Me-dżel), co w języku hebrajskim oznacza ,,wieża ryb”. Pierwszą wzmiankę Ewangeliści pozostawiają w momencie, kiedy Chrystus wypędza z Niej siedem złych duchów: A było z Nim Dwunastu oraz kilka kobiet, które uwolnił od złych duchów i od słabości: Maria, zwana Magdaleną, którą opuściło siedem złych duchów (Łk 8, 1 – 2).

W symbolice hebrajskiej liczba siedem oznaczało pełnię – czyli Jezus wypędził z Marii Magdaleny wszystkie demony. Ponownie pojawia się na kartach Pisma Św. dopiero przy ukrzyżowaniu, gdzie jej obecność pod krzyżem poświadczają św. Marek (Mk 15, 40), św. Mateusz (Mt 27, 56) i św. Jan (J 19, 25). Jednomyślnie wszyscy Ewangeliści napisali o niej jako pierwszej, która przybyła do Grobu Chrystusa, aby namaścić jego ciało. Jedynie św. Jan dodaje, że Maria Magdalena powiadomiła o tym św. Piotra i Jana: A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy,gdzie Go położono». (J 20, 1 – 2).

Jej także jako pierwszej ukazał się Zmartwychwstały, którego pomyliła z ogrodnikiem: Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: «Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz?» Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik,powiedziała do Niego: «Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę». Jezus rzekł do niej: «Mario!» A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: «Rabbuni», to znaczy: Nauczycielu! (J 20, 14 – 16). Dlatego też jest ona nazywana apostola Apostolorum – apostołką Apostołów, a Kościół przez długie stulecia recytował w jej święto uroczyste wyznanie wiary.

Św. Grzegorz Wielki utożsamiał Marię Magdalenę z jawnogrzesznicą, o której napisał św. Łukasz (Łk 7, 36 – 50), jak również z kobietą, która obmyła nogi Pana Jezusa wonnymi olejkami (J 11, 2). Z niechlubnej tradycji niewiasty lekkich obyczajów oczyścił Marię Magdalenę dopiero Sobór Watykański II w 1969 r. Św. Bernard z Clairvaux, Marię Magdalenę identyfikował z oblubienicą z Pieśni nad pieśniami oraz z kobietą słuchającą nauk Jezusa (Łk 10, 38 – 42). Z tego powodu dawniej w jej wspomnienie odczytywano passus z Pieśni nad Pieśniami.

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Festyn św. Krzysztofa i Odpust na Górze św. Anny w Krzeszowie

Następny artykuł:
Nabożeństwo wynagradzające Niepokalanemu Sercu Maryi

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas