Featured Video Play Icon

Sezon turystyczno-pielgrzymkowy 2019 – konferencja

Dziś (26 marca) w Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie odbyła się konferencja medialna rozpoczynająca sezon turystyczno-pielgrzymkowy 2019. Spotkanie miało na celu przedstawienie aktualności z zakresu funkcjonowania Europejskiej Perły Baroku, oraz przedstawienie terminów i planów wydarzeń bieżącego roku.

Konferencje rozpoczął ks. Marian Kopko, kustosz krzeszowskiego sanktuarium i prezes fundacji Europejska Perła Baroku (dalej w skrócie EPB). Przedstawiciele fundacji EPB (administratora opactwa) podsumowali ubiegły rok zaznaczając wzrost ruchu turystyczno-pielgrzymkowego, w głównej mierze przypisując ten wskaźnik turystom i pielgrzymom odwiedzającym obiekt indywidualnie. Kluczowym elementem wyróżniającym Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie na tle obiektów sakralnych jest bogata oferta turystyczna, jak wspominał Jacek Trybuła z fundacji EPB – opactwo to przede wszystkim duchowa stolica Dolnego Śląska, ale coraz częściej także ważny punkt turystyczno-kulturalny.

Trwający Wielki Post, to w Krzeszowie czas nabożeństw i rekolekcji, przedstawiciele zachęcali do uczestnictwa w spotkaniach duchowych. EPB wraz z Teatrem Lalki i Aktora z Wałbrzycha zapraszają także na spektakl „Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę”, widowisko odbędzie się 12 i 13 kwietnia, ma ono charakter edukacyjno-historyczny, a dzięki wsparciu MKiDN wstęp na wydarzenie jest zupełnie bezpłatny – wejściówki są do odebrania w Biurze Obsługi. Przedstawiciele przypomnieli, że wraz z długim weekendem majowym rozpoczynają oni sezon turystyczny – otwierając dla zwiedzających klasztorne podziemia, strychy i inne obiekty w ramach Trasy Rozszerzonej – ta trasa funkcjonuje w weekendy (od maja do października). Na co dzień natomiast można zwiedzać Trasę Podstawową obejmującą Kościół Klasztorny, Kościół pw. Św. Józefa, teren klasztornego cmentarza, Mauzoleum Piastów Śląskich i kaplicę Marii Magdaleny. Trasy jak i infrastruktura turystyczna mają się w najbliższych latach zmieniać i rozbudowywać, nie tylko o dodatkowe multimedia, ale także o kolejne obiekty.

Kolejnym tematem konferencji był Festiwal Piosenki, który w tym roku rozszerzył się o dodatkowe wydarzenia. Planowane są trzy przeglądy muzyczne połączone z warsztatami – osobno dla dzieci (12 października), młodzieży (11 maja) i seniorów (5 października). W trakcie realizacji są także koncerty kameralne (m.in. w Mauzoleum Piastów Śląskich i w Klasztornych Podziemiach), oraz dwa koncerty dużych marek artystycznych – nazwy zespołów będą podawane w najbliższym czasie. Standardowo w lipcu i sierpniu odbędzie się 11. edycja letnich koncertów organowych „Muzyka Dawnych Mistrzów”. Ponadto fundacja zaprasza po raz szósty na Zjazd Motocyklowy i Wielki Piknik Patriotyczny (12 maja), oraz na największe wydarzenie odbywające się w regionie, czyli Wielki Odpust Krzeszowski (15 sierpnia). Grzegorz Żurek, wiceprezes fundacji EPB wspomniał, że rozrost wydarzeń kulturalnych w krzeszowskim sanktuarium to efekt współpracy z licznymi podmiotami, m.in. Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, ale także z samorządami i innymi partnerami. Grzegorz Żurek przypomniał także, że MKiDN wsparło w ostatnim czasie prace remontowe na bieżący rok m.in. wymianę pokrycia dachowego oraz renowację fresków kościoła pw. św. Józefa, dalszą renowację zabytkowych organów Michała Englera, prace w klasztorze, oraz renowację obrazów w Letnim Pawilonie na Wodzie.

Konferencja została zakończona informacją o trwającej zbiórce dla krzeszowianki – Pani Zofii Grońskiej, która zmaga się z przerzutem raka. Pieniądze na leczenie zbierane są w Biurze Obsługi w Krzeszowie oraz poprzez stronę internetową https://zrzutka.pl/g3s3dd.

Pełna konferencja – wyk. Już Wiesz 24 (Andrzej Pawlukiewicz)


Fotorelacja z konferencji (fot. EPB – Przemysław Groński)
„Śląski barok to nie ubogi krewny włoskiego” – Radio Wrocław
„Otworzyli sezon” – Muzyczne Radio
„Rozpoczynają sezon” – powiatowa.info
„Konferencja prasowa w krzeszowskim sanktuarium” – Relacje Regionalne
„Nowy sezon pielgrzymkowo-turystyczny w Krzeszowie” – eKAI
„Krzeszów otwiera nowy sezon turystyczny” – Gość Legnicki
„Opactwo Krzeszów: sezon turystyczno-pielgrzymkowy 2019” – doba.pl

JT

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Niedziela Palmowa 2019

Następny artykuł:
Bolko Świdnicki: Mały-Wielki Książę

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas