Featured Video Play Icon

Wielki Odpust Krzeszowski 2020 oraz Pielgrzymka Motocyklistów

Na zaproszenie biskupa legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego uroczystościom odpustowym ku czci Wniebowzięcia NMP w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie przewodniczył bp Wolfgang Ipolt z sąsiedniej diecezji Görlitz.

Uroczystości odpustowe trwały tradycyjnie trzy dni. Rozpoczęły się w czwartek od nabożeństwa Drogi Krzyżowej, które w pocysterskim sanktuarium maryjnym ma wyjątkowy charakter. Wraz z kustoszem sanktuarium ks. Marianem Kopko grupa wiernych przeszła 33 stacje Męki Pańskiej rozsiane nie tylko po kompleksie klasztornym, ale także po okolicy.

Drugiego dnia triduum, w piątek, odbyła się po raz kolejny nocna procesja maryjna z cudowną ikoną Matki Bożej Łaskawej. Trasa prowadziła drogami wokół sanktuarium. Rzesza wiernych ze świecami wędrowała rozważając tajemnice różańcowe, wypraszając wstawiennictwa Matki Bożej. Procesja zakończyła się o północy pasterką maryjną odprawioną w bazylice Matki Bożej Łaskawej.

Główne uroczystości odpustowe rozpoczęły się w sobotę w południe. Przybyła na nie duża grupa pielgrzymów nie tylko z diecezji legnickiej, ale także z diecezji sąsiednich. Byli również goście z Czech i Niemiec.

Homilię w języku polskim wygłosił gość z Görlitz. Poświęcił ją min. tematowi wielkiej wartości wspólnych rozmów w gronie rodziny i bliskich. Bp Wolfgang zauważył, że podczas wspólnych spotkań rozmawiamy o łączących nas przeżyciach, o innych ludziach. Często koncentrujemy się na rzeczach negatywnych, którym tak często ulegamy. – Przykład rozmowy Maryi i Elżbiety z dzisiejszej ewangelii wprowadza jednak zupełnie inną jakość. Nie chodzi o innych ludzi, nie chodzi o ich błędy, słabości, ale wyłącznie o Boga, On odgrywa w niej główną rolę – podkreślił bp Ipolt.

Zaznaczył, że rozmowa ta miała jeden cel – opowiedzieć o znaczeniu Boga, Jego wielkości, Jego chwale i darach, jakie na nas nieustannie zsyła. – Słowa Elżbiety z tej rozmowy powtarzamy codziennie w modlitwie, w Pozdrowieniu Anielskim. Natomiast odpowiedź Maryi tworzy pieśń – Magnificat – zauważył kaznodzieja.

– Jaki jest Bóg, o którym mówi, śpiewa Maryja. Jaki Jego obraz wyłania się z Jej słów? – pytał ordynariusz z Görlitz. – To Bóg, który zajmuje się ludźmi a nie samym sobą. W każdym wersie Magnificat chodzi o nas, ludzi. Maryja podkreśla to, jak Bóg się o nas troszczy, zwłaszcza o małych, ubogich, uciśnionych. To są słowa, które świadczą o miłości Boga do ludzi. On jest zdecydowany. Podjął jasną decyzję. Stanął po stronie ubogich. Jest pomny na swoje miłosierdzie – podkreślił bp Ipolt.

To ważne przesłanie dla nas. Skoro Bóg o nas nie zapomina, jest pełen miłosierdzia, zawsze o nas myśli, musimy upodabniać się do Niego w naszych międzyludzkich relacjach. – Na zakończenie Mszy św. poświęcimy zioła, które zabierzecie do domów. Będziecie mogli wtedy powiedzieć, że w domu pachnie świeżymi ziołami. Ale będziecie wtedy mogli również powiedzieć, że tak pachnie Bóg, który sprawia, że zioła rosną i pomagają zachować zdrowie duszy i ciała. Tak pachnie Bóg, który wstawia się za ludźmi. Nie zapominajmy w trakcie naszych wspólnych rozmów opowiadać o Bogu, tak, jak rozmawiały Maryja i Elżbieta. Wtedy będziemy prawdziwie świadkami Ewangelii, jak one – zakończył.

Na zakończenie Eucharystii zostały poświęcone przyniesione przez pielgrzymów zioła i kwiaty, wyruszyła także procesja z ikoną Matki Bożej Łaskawej po placu klasztornym.

Podczas tej uroczystości do grona kanoników Kapituły Krzeszowskiej zostało włączonych dwóch księży. To ks. Stanisław Kowalski, proboszcz parafii w Chełmsku Śląskim oraz ks. Józef Juźków, proboszcz parafii w Rosochatej.

Po Mszy św. na placu przy bazylice odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Dariusza Gruszeckiego oraz zespołu Amen – jak Maryja. Natomiast wieczorem uroczystości odpustowe zakończył koncert muzyki barokowej na organy i trąbki.

Autor: Ks. Waldemar Wesołowski

O uroczystościach przeczytasz również w:

„Nasz dziennik”: link

„Legnica FM”: link

„Już wiesz 24”: link

„Relacje Regionalne”: link

„Powiatowa.info”: link

 

Harmonogram Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego:

13 sierpnia (czwartek)

Artykuł Galeria zdjęć

14 sierpnia (piątek)

Nagranie kazania

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć

15 sierpnia (sobota) Uroczystość Wniebowzięcia NMP

Msze św. w bazylice: godz. 7.00, 10.00, 17.00

Galeria zdjęć bp Wolfgang Ipolt – Kazanie

Na scenie wystąpili:

  1. „DG-SAX” – Dariusz Gruszecki – muzyk, kompozytor, instrumentalista, aranżer (zagra na saksofonie 3 melodie z pięknych pieśni Maryjnych we własnej interpretacji instrumentalnej).
  2. Zespół wokalny „AMEN – JAK MARYJA” w składzie: Milena Stachowska, Klara Zimna, Dariusz Gruszecki.

Galeria zdjęć

godz. 19.00 – Koncert „Królewskie Dźwięki u podnóża Sudetów”

Galeria zdjęć

 

 

Wielki Odpust Krzeszowski 2020 - Plakat

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Drogą Krzyżową rozpoczęliśmy Wielki Odpust Krzeszowski

Następny artykuł:
Szkaplerz Karmelitański

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas