Królewskie Dźwięki u podnóża Sudetów, Julianna Petzuch

Królewskie Dźwięki u podnóża Sudetów – koncert Julianny Petzuch i Rafała Poremby

W sobotę 15 sierpnia o godz. 19:00 odbył się koncert zamykający obchody tegorocznego Wielkiego Odpustu Krzeszowskiego. Przed publicznością zgromadzoną w bazylice zaprezentowało się dwoje młodych muzyków pochodzących z Opolszczyzny – Julianna Petzuch i Rafał Poremba.

Muzycy zagrali dla nas na królewskich instrumentach – na trąbce i organach. Program koncertu był niezwykle interesujący. Przewodnią charakterystyką repertuaru były kompozycje napisane w okresie baroku. Bo przecież gdzie lepiej zabrzmi muzyka tego okresu, jak nie w Europejskiej Perle Baroku? Architektura wnętrza, akustyka oraz możliwości brzmieniowe krzeszowskich organów Englera i trąbki zabrały nas na godzinną podróż w czasie. Spotkaliśmy się z Georgiem Friedrichem Haendlem, który skomponował Suitę na wodzie, wykonaną z okazji przejazdu króla Jerzego I po Tamizie. Poczuliśmy się niczym na królewskim dworze, wśród ludowych, dworskich tańców i arii. Spotkaliśmy się również z mistrzowskimi kompozycjami Johanna Sebastiana Bacha, zarówno na organy solo, jak i w obsadzie kameralnej. Z niemieckiego baroku przenieśliśmy się do Włoch na spotkanie z Giuseppem Tartinim, twórcą późnego baroku. Posłuchaliśmy koncertu D-dur w transkrypcji na trąbkę piccolo i organy. Błyskotliwość, wirtuozeria i lekkość utworu w odbiorze to cechy, które nawiązywały już do kolejnej epoki, klasycyzmu. Nie zabrakło również innych kompozycji i niespodzianek!

Duet w 2019 roku wydał swoją płytę – dostępną do kupienia na portalu dobreplyty.pl. Płytę można było zakupić stacjonarnie po koncercie i uzyskać autografy artystów.

Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Krzeszów 2020 dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura Dostępna”.

Galeria zdjęć

Kultura Dostępna - logo

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
XX Rajd Katyński w Krzeszowie 25 sierpnia 2020

Następny artykuł:
Nowi kanonicy Kapituły Krzeszowskiej

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas