Dewastacja Kalwarii

Sprawcy dewastacji ujęci

Dobiegły końca sprawy dotyczące zniszczeń, które w zeszłym roku zostały dokonane na zabytkach wchodzących w skład Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie. Sprawcy zostali ujęci, wszyscy poniosą konsekwencje swoich czynów.

W lipcu zeszłego roku doszło do dwóch aktów wandalizmu na terenie zabytkowej Kalwarii Krzeszowskiej. Pierwsza sytuacja miała miejsce 9 lipca, kiedy to wieczorem grupa młodych osób przemierzając trasę kalwarii uznała za dobrą zabawę malowanie wulgarnych treści na kapliczkach. Oprócz mniejszych kaplic tego dnia została zniszczona największa z nich – nazywana Domem Piłata. Druki akt wandalizmu miał miejsce nieco ponad dwa tygodnie później. Dnia 24 lipca w godzinach popołudniowych doszło do kolejnej dewastacji. Tym razem celem działań wandali stała się IX Stacja – Dom Annasza powszechnie nazywana Ciemnicą. Obie sytuacja zostały zarejestrowane przez kamery. Dzięki sprawnej akcji Policji wszyscy sprawcy zostali złapani i pociągnięci do odpowiedzialności, wśród nich znalazły się także osoby niepełnoletnie. Winowajcy poniosą pełne koszty napraw za zniszczone obiekty.

Przypominamy, że Kalwaria Krzeszowska to najstarsza droga krzyżowa na Śląsku. Została ona wybudowana z inicjatywy opata Bernarda Rosy w latach 1672 – 1678. Pierwotne stacje powstały dzięki wykorzystaniu materiałów nietrwałych tj. drewna bądź konstrukcji szachulcowej. Za następcy Rosy – opata Dominika Geyera Kalwaria Krzeszowska doczekała się modernizacji. W latach 1703 – 21 stacje uzyskały wersję kamienną. Dzisiejsza kalwaria składa się z 33 stacji rozłożonych według miar jerozolimskich. Dzieli się na dwie części: Drogę pojmania (stacje I – XV) oraz Drogę krzyżową (stacje XVI – XXXIII). Za stworzenie wyposażenia stacji odpowiedzialni są artyści współpracujący z krzeszowskim opactwem. Obrazy wykonali: Michał Willmann i Marcin Leistriz, retabula ołtarzowe i rzeźby wykonał Jerzy Schötter oraz Jerzy Gode. Kalwaria Krzeszowska została otwarta po renowacji w 2015 roku.

Artykuł można przeczytać na stronie: https://naszdziennik.pl/wiara-kosciol-w-polsce/225640,sprawcy-dewastacji-ujeci.html

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Drogi do wolności

Następny artykuł:
Koncert Patriotyczny ku czci Niepodległej

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas