Żywy Różaniec w Krzeszowie, października 2020 r.

Żywy Różaniec w Krzeszowie, października 2020 r.

W domu, w drodze do pracy, czy w kościele. Zawsze znajdzie się czas na modlitwę. Rozpoczął się październik, miesiąc różańca świętego. Jest on jedną z najbardziej popularnych modlitw na świecie.

W naszych kościołach wierni spotykają się na specjalnych nabożeństwach rozważając poszczególne tajemnice: radosną, bolesną, chwalebnych i światła. Przy wszystkich  parafiach działają m.in. żeńskie koła różańcowe, męskie koła Żywego Różańca, jest także Różaniec Rodziców Za Dzieci; jest Różaniec Szkolny i Podwórkowy dla Dzieci. Tradycyjny cykl różańcowy składał się z trzech Tajemnic: Radosnych, Bolesnych i Chwalebnych.

Ta forma obowiązywała do 16 października 2002 roku, kiedy to św. papież Jan Paweł II wprowadził czwartą tajemnicę: Światła. Do odmawiania różańca wiele razy wzywała Matka Boża podczas swoich objawień, m.in. w Lourdes,  w La Salette, w Fatimie oraz w Gietrzwałdzie.

Od połowy XIX wieku  Różaniec jest najbardziej popularną różańcową wspólnotę modlitewną. Stowarzyszenie Żywego Różańca zostało założone przez Paulinę Jaricot w Lyonie w roku 1826. „Najważniejszą… rzeczą i najtrudniejszą jest uczynić różaniec modlitwą wszystkich” – napisała wtedy. Każdy człowiek może znaleźć w ciągu dnia kilka minut, aby odmówić dziesiątek różańca, czyli jedną tajemnicę.

Paulina Jaricot zaczęła organizować piętnastoosobowe grupy, nazwane później „żywymi różami”. Każda z osób tworzących piętnastkę zobowiązywała się do odmawiania jednej tajemnicy, czyli wszyscy razem odmawiają codziennie cały różaniec.

Wszystkich członków róży dotyczy taka sama zasługa jakby odmówili cały różaniec. Nieodmówienie tajemnicy nie oznacza grzechu, a utratę zasługi. Celem Stowarzyszenia Żywego Różańca jest według Założycielki wspieranie modlitwą, ofiarą duchową i materialną działań misyjnych Kościoła. Dziełu Pauliny Jaricot udzieliło poparcia wielu biskupów oraz ojciec generał Zakonu Kaznodziejskiego, który przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do wielkiej historycznej dominikańskiej Rodziny Różańcowej, obejmującej Bractwa Różańcowe i Różaniec Wieczysty.

Wkrótce papież Grzegorz XVI wydał breve aprobujące stowarzyszenie. Żywy Różaniec w krótkim czasie rozprzestrzenił się w całej Francji a później w całym Kościele Katolickim.

W sobotę 3 października 2020 roku odbyła się tradycyjna Pielgrzymka Żywego Różańca Diecezji Legnickiej. Uroczystościom przewodniczył Biskup Legnicki ks. prof. Zbigniew Kiernikowski oraz Biskup Senior Stefan Cichy.  Mogliśmy również wysłuchać konferencji o Różańcu w Biblii w wykładzie ks. prof. Jana Klinkowskiego z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Ks. Marian Kopko
Kustosz z Krzeszowa

Galeria zdjęć

 


Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Krzeszów 2020 dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu „Kultura Dostępna”.

Kultura Dostępna - logo


O Pielgrzymce Żywego Różańca można także przeczytać na stronach:

Diecezja Legnicka

Gość Legnicki

Radio Plus Legnica

 

Zapraszamy do wysłuchania wykładu oraz kazania, które zostały wygłoszone podczas pielgrzymki:

 

 

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Encyklika "Fratelli tutti" (pełny tekst)

Następny artykuł:
Wędrownicy szli do Krzeszowa

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas