Msza Hubertusowa 2020

Hubertus Sudecki 2020

Krzeszowska Bazylika 3 listopada 2020 roku gościła Myśliwych z Okręgu Jeleniogórskiego i Wałbrzyskiego. Podczas Mszy św. Hubertowskiej zostały przydzielone odznaczenia dla najbardziej zasłużonych członków PZŁ.

Hubertus to szczególnie ważny dzień dla myśliwych. Mimo, że św. Hubert zniknął po Soborze Watykańskim II z kalendarza liturgicznego to Jego kult jest nadal żywy. Ze względu na panującą pandemię obchody Hubertusa zostały ograniczone tylko do Mszy Świętej której przewodniczył ks. Wojciech Oleksy – członek PZŁ. Na wspólną Mszę św. zostali zaproszeni członkowie Okręgowych Rad Łowieckich z Jeleniej Góry i Wałbrzycha oraz zasłużeni myśliwi.

Podczas homilii ks. Wojciech Oleksy zwrócił uwagę na odpowiedzialne zadania do jakich powołani są myśliwi. Odniósł się do prefacji mszalnej: – Ty stworzyłeś człowieka na swoje podobieństwo i poddałeś mu wszechświat godny podziwu, aby w Twoim imieniu panował nad całym stworzeniem i chwalił Ciebie w Twoich dziełach.

– W homilii mówił do myśliwych: „My myśliwi nie wstydzimy się tego co robimy, łowiectwo jest potrzebne społeczeństwu. My w imieniu Boga zarządzamy dobrami, które od Niego otrzymaliśmy i musimy to robić jak najlepiej potrafimy. Łowiectwo to nie tylko bezmyślne zabijanie, to przede wszystkim zarządzanie populacją, ochrona środowiska, dbanie o bioróżnorodności. Łowiectwo to kultura myśliwska, gwara myśliwska, muzyka myśliwska, kynologia. Mamy dziś w nasze święto być dumni z tego, że jesteśmy w drużynie św. Huberta”.

O uroczystą oprawę Mszy św. zadbał Reprezentacyjny Zespół Sygnalistów „Odgłosy Kniei” z Wałbrzycha. Po zakończonej liturgii Łowczy Okręgowy pan Wiktor Marconi wręczył Odznaczenia Łowieckie dla Kół Łowieckich i najbardziej zasłużonych dla Polskiego Związku Łowieckiego. Myśliwi podziękowali Księdzu Prałatowi Marianowi Kopko – Kustoszowi Sanktuarium – za życzliwości i wsparcie w organizowaniu nietypowego Hubertusa. Spotkanie ze względu na pandemię nie zakończyło się tradycyjną biesiadą myśliwską.

Niech św. Hubert i Matka Boża Łaskawa ma w opiece wszystkich sympatyków łowiectwa.

Ks. Wojciech Oleksy

Galeria zdjęć 

 

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Odszedł kardynał

Następny artykuł:
POZNAJ „KRÓLOWĄ RÓŻAŃCA” – POBIERZ DARMOWY PDF!

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas