Featured Video Play Icon

Reporterzy zeszli do klasztornych podziemi

W poniedziałek (23 listopada) reporterzy pierwszy raz w historii weszli do podziemi w których spoczywają cystersi. Dzięki telewizji Strimeo wszystkie osoby, które interesują się historią naszego opactwa będą mogły poznać historię tego miejsca i pochowanych tam zakonników.

Podziemia, które udostępniliśmy dla reporterów to jeden z trzech takich obiektów znajdujących się pod Bazyliką. Organizacją pracy oraz wszystkimi kwestami bezpieczeństwa zajęła się telewizja Strimeo. Do wnętrza wraz z reporterami dostał się także Rafał Bijak – przewodnik po krzeszowskim opactwie. Nie było możliwości aby dostać się do podziemi schodami – ze względu na wagę kamiennej płyty, która je zamyka przed ołtarzem. Dwójka ochotników z lokalnej jednostki Straży Pożarnej przetransportowała uczestników nagrań wraz ze sprzętem na linach przez okno znajdujące się po południowej stronie Bazyliki.

Podziemia, które uchwycone zostały w kadrach obiektywów znajdują się pod prezbiterium – według tradycji chowani tam byli prezbiterzy, czyli ojcowie cystersi, którzy mieli możliwość sprawowania Mszy Świętych. Na miejscu znajduje się około 80 trumien, istnieje prawdopodobieństwo, że było ich tam o wiele więcej. Szczątki pozostałych zakonników mogą być także wmurowane w ściany tego zabytkowego obiektu. Najstarsza trumna wydatowana jest na rok 1739, natomiast dokumenty mówią że pierwsze pochówki odbyły się w tym miejscu już w 1730 roku. To ciekawostka biorąc pod uwagę fakt, że krzeszowska Bazylika powstała dopiero w 1735 roku. Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie kryje wiele niezwykłych historii – które można odkryć zwiedzając ten kompleks. Pewna część podziemi także jest udostępniona odwiedzającym – zwiedzać ją można w weekendy w sezonie letnim. Serdecznie zapraszamy aby po pandemii odwiedzić to miejsce, aby odkryć piękno i tajemnice Europejskiej Perły Baroku.

Powstałe relacje:
Już Wiesz 24 – reportaż wideo
Strimeo – relacja wideo na Facebooku
Relacje Regionalne „Udostępniono katakumby krzeszowskiej bazyliki”

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Pogrzeb proboszcza Zbigniewa Jagielskiego z Marciszowa

Następny artykuł:
Zrób zakupy przez internet!

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas