Święto Światła

Święto Światła

Jest taki dzień, tuż przed świętami Narodzin Pana, kiedy w Krzeszowskim Sanktuarium wszystko zwalnia. Na bok odchodzą przedświąteczne zakupy, przygotowania i stresy. Ludzie zmierzający do krzeszowskiej bazyliki chcą tam odnaleźć ciszę, ukojenie i stanąć twarzą w twarz z Kimś kto jako pierwszy przygotowywał się na narodziny Pana i wie jak uczynić to najlepiej. Wnętrze krzeszowskiej świątyni rozświetlają tylko świece – setki świec, które tak jak przed setki laty obwieszczają radosną nowinę: Maryja jest znowu z nami!

Po 196 latach, które spędziła pod posadzką zakrystii kościoła klasztornego, ukryta przed najazdem husytów, odnaleziona dzięki cudownemu blaskowi padającymi na pękniętą posadzkę – Cudowna Ikona Matki Bożej Łaskawej – najstarszy wizerunek maryjny w tej części Europy. Tak było i tego roku. Krzeszowskie Święto Światła rozpoczęła Msza Święta przed cudownym wizerunkiem w zakrystii bazyliki – miejscu jej odnalezienia.

Według podań w 1426 roku klasztor najechali Husyci, dokonując mordu na 70 zakonnikach i plądrując święte miejsce. Nie znajdują jednak najcenniejszego skarbu. Prawie 200 lat później, 18 grudnia 1622 roku, podczas remontu zakrystii, dzięki niezwykłej smudze światła, została odnaleziona zbutwiała skrzynia a w niej nietknięty wizerunek Matki Bożej Łaskawej. Od tego czasu w Krzeszowie świętowane jest właśnie to cudowne odnalezienie.

Galeria zdjęć – 18.12.2020 r.

 

Inscenizacja odnalezienia Cudownej Ikony - Nocne Zwiedzanie Opactwa.

Inscenizacja odnalezienia Cudownej Ikony – Nocne Zwiedzanie Opactwa.

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Życzenia Bożonarodzeniowe nadesłane na adres Sanktuarium

Następny artykuł:
Niewolnicy Maryi

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas