Życzenia z kazachstanu

List i życzenia od ks. Artura Zarasia z Kazachstanu

Chrystus Pan Zmartwychwstał!!!
Drogi Ks. Marianie Kustoszu Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.


W tym roku obchodzimy Wielkanoc w warunkach trwającej pandemii, która napawa wszystkich strachem i oddziela nas od naszych bliskich z powodu ograniczeń zaostrzonej kwarantanny. Zamknięty kościół i brak możliwości uczestniczenia w liturgii Triduum Paschalnego, napełnia serca wielu smutkiem i apatią. Z pomocą naszemu duchowemu życiu przychodzi Papież Franciszek, który poświęcił wszystkie rodziny świata wstawiennictwu Świętego Józefa i powierza ten rok Pokornemu Oblubieńcowi Maryi Dziewicy. W orędziu papieża Franciszka Patris corde („Z sercem ojca”) czytamy: „Józef uczy nas, że wiara w Boga zawiera w sobie przekonanie, że On może działać nawet poprzez nasze lęki, nasze słabości i ułomności. Uczy nas również, że w pośrodku życiowych prób, nigdy nie powinniśmy się bać, by pozwolić Panu kierować naszym życiem. Czasami chcemy mieć całkowitą kontrolę, ale Bóg zawsze widzi szerszy obraz.” Te słowa uczą nas ufać Bogu – bo wszystko jest w Jego rękach – i pokornie przyjmować Bożą wolę.

Mieszkańcy Parafialnego domu dziecka wyrażają Wam, wielką wdzięczność, gdyż przez Waszą modlitwe i troskę o nas, Bóg zdejmuje z naszych serc lęk o przyszłe życie. Wierzymy, że to piękne dzieło Matki Bożej będzie kontynuowane, ponieważ nie jest ono dziełem ludzi, ale Boga. Bóg przynosi nadzieję, że nawet w tym trudnym czasie globalnej pandemii nie zostaniemy pozostawieni bez pomocy.

Pod koniec lutego w Kazachstanie sytuacja z coronavirusem ustabilizowała się. Dzieci z klas od 1 do 5 i studenci College’u zaczęli chodzić do szkoły, kościoły były otwarte, a nabożeństwa dozwolone. Sklepy były otwarte i zdążyliśmy kupić ubrania i buty dla naszych wychowanków. W każdą sobotę jeździliśmy z dziećmi do Marketu Magnum, żeby kupić produkty spożywcze, środki czystości i higieny. Część dzieci uczęszczała do centrum twórczości dziecięcej i tam brała udział w kółkach zainteresowań. W połowie marca, gdy nastała ciepła wiosna przed kazachskim świętem Nauryz, ogłoszono lockdown. Myśleliśmy, że to tylko ograniczenie ze względu na tradycje hucznych obchodów tego najważniejszego w Kazachstanie święta. W tym czasie ludzie odwiedzają się i spotykają w rodzinnym gronie, dlatego wprowadzono lockdown. Rozpoczęły się ferie wiosenne, a szpital w Kapchagay jest przepełniony i nie może przyjąć więcej pacjentów. Szkoły przestawiły się na edukację online. Bazary i sklepy są znowu zamknięte.

Dzieci mają ferie wiosennej. W tym czasie odbywały się rekolekcje wielkopostne online dla młodzieży i parafian, które prowadził o. Czesław Pawlukiewicz z Białorusi. Jest on egzorcystą i bardzo znanym kaznodzieją. Słowo, które powiedział, wielu doprowadziło do pokuty za grzechy przeszłości, które Bóg pokazał właśnie teraz. Nasza parafia otrzymała propozycję przygotowania drogi krzyżowej dla całego Kazachstanu w transmisji na żywo na kanale youtube „Katolicy Kazachstanu”. Początkowo włączali się w nią wszyscy parafianie, ale w ostatni piątek z powodu zamknięcia modlili się tylko mieszkańcy domu dziecka.

W czasie ferii wyjeżdżaliśmy z dziećmi poza miasto, żeby poczuć się swobodnie i pobiegać w stepie z naszym psem Kuzią. Wiele dzieci, które pozostawały w domach długi okres, cierpi na depresję i uzależnienie od smartfona. Dlatego postanowiliśmy zabrać nasze dzieci z dala od komputerów, aby na łonie przyrody zaczerpnąć świeżego powietrza. Tyle radości: biegaliśmy po skałach i jedliśmy ziemniaki pieczone na ognisku.

W kościele kończymy remont nowego pomieszczenia dla spowiedzi. Mamy nadzieję, że uda nam się to zrobić przed Wielkim Czwartkiem, aby zdążyć zbudować Ciemnicę i Grób Pański w tej części Kościoła. Ostatnie prace to pobielenie bocznej nawy.
Z całego serca pragniemy złożyć Wam wyrazy wdzięczności za okazywana pomoc i życzenia na Wielkanoc 2021 roku.

Ks. Artur Zaraś

Życzenia:

życzenia

Zdjęcia:

życzenia 001

 

życzenia 002

życzenia 003

życzenia 004

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Wielkanoc 2021

Następny artykuł:
Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas