ciemnica

Wielki Czwartek a Kalwaria Krzeszowska

Wielkim Czwartkiem rozpoczęło się Triduum Paschalne, podczas którego będziemy obchodzić pamiątkę wydarzeń kulminacyjnych Historii Zbawienia. Kalwaria Krzeszowska w swoim założeniu upamiętnia także to co działo się w Wielki Czwartek.

kaplica wieczernika

Od kaplicy Wieczernika do przysiółka Betlejem, gdzie ulokowano ogród oliwny jest 1,4 km. Dzisiaj za Stację  V – Ogród oliwny, służy kaplica betlejemska. Dawniej była to stacja składająca się w XVII w. z dwóch elementów–Zaśnięcia Apostołów i oddalonego o 34 morawskich łokci Modlitwa Jezusa. Ogród oliwny, będąc drewnianym kościółkiem, wykonanym w konstrukcji zrębowej i  kryty gontowym dachem, wpisywał się w budownictwo drewniane, charakterystyczne dla Śląska i Górnych Łużyc. Świątynia pochodziła z 1675 r., będąc unikalną pozostałością budowlaną jeszcze po założeniu kalwaryjskim opata Bernarda Rosy. W jego wnętrzu był skromny ołtarz, ambona z nieobrobionych belek oraz stalle, służące dawniej do odmawiania brewiarza cystersom, którzy w betlejemskim lesie szukali odpoczynku. W 1927 r. urzędnicy wydali nakaz rozbiórki tej budowli, ponieważ groziła zawaleniem.

Drugą stacją wartą wspomnienia jest Stacja IX – Dom Kajfasza. Kaplica jest dwupoziomowa, napłaskorzeźba rzucie kwadratu i kryta gontem. Zwyczajowo nazywana Ciemnicą, choć ta nazwa odnosi się tylko do dolnej części kaplicy. W budynku znajduje się duża, płaskorzeźba z piaskowca  przedstawiająca Naigrywanie się żołnierzy z Chrystusa z 1679 r. Siedmiu oprawców ma twarze Szwedów i Pandurów, którzy napadli na klasztor w 1633 r. W piwnicy ukryto cudowną figurę Chrystusa, otoczoną szczególnym kultem. W tym miejscu doszło do uzdrowień, czego pamiątką są zachowane, drewniane kule, które pozostawili niepełnosprawni, jako niezwykłe ex voto. Wyjątkowe dla krzeszowskiego Sanktuarium są dwa barokowe obrazy ex wotywne, namalowane w podziękowaniu za uzdrowienie, przedstawiające Chrystusa z krzeszowskiej Ciemnicy. Są one prawdopodobnie najstarszym materialnym dowodem kultu i cudów, które miały miejsce w tej kaplicy. Cenniejsze pamiątki po uzdrowieniach i znaki wdzięczności za wysłuchane modlitwy, m. in. od członków rodu Schaffgotschów, zostały zarekwirowane przy sekularyzacji. Pod samymi schodami niegdyś tryskało malutkie źródełko, mające nieść pomoc w chorobach oczu.

za: K. Michalik, Krzeszów. Dom Łaski Maryi, Krzeszów 2017.
Ciemnica - Chrystus

Cudowna figura Chrystusa

 

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Wielki Czwartek - dzień ustanowienia Eucharystii i Kapłaństwa

Następny artykuł:
Niezwykłe zdjęcie, czyli Prima Aprillis

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas