Featured Video Play Icon

Uroczystości związane z rocznicą męczeńskiej śmierci Henryka Pobożnego

W niedzielę – 18.04.2021 roku w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu o godz. 10:00 odbyła się Msza święta w intencji beatyfikacji Henryka II Pobożnego. Inicjatorem intencji była Fraternia Piastowska. Retransmisję mszy świętej można obejrzeć powyżej.

Szanowni Państwo – członkowie Bractwa Henryka Pobożnego!

Pragnę przedstawić relację z naszych sobotnich uroczystości (10 kwietnia 2021 r.) związanych z 780. Rocznicą Bitwy pod Legnicą i męczeńskiej śmierci za wiarę Sługi Bożego księcia Henryka II Pobożnego.

Mszy św. odprawionej w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski w Legnicy przewodniczył ks. Bogusław Drożdż – kapelan Bractwa, a koncelebransami byli ks. Stanisław Araszczuk, ks. Marian Kopko i o. Józef Szańca OFMConv. Dziękuję im pięknie za odprawienie Mszy św., a ks. prof. Drożdżowi także za wygłoszoną homilię, w której m.in. nawiązał do Patrona naszego Bractwa. We Mszy św. uczestniczyli spośród członków Bractwa – oprócz ww. osób duchownych – Panie Anna Sutowicz i Iza Wańkowicz oraz Panowie Marek Mojecki (oczywiście jako Henryk Pobożny), Jacek Osiewała, Andrzej Wańkowicz i ja.

Po Mszy św. spotkaliśmy się w jednej z salek parafialnych. W trakcie spotkania dotarła do nas także Pani Dorota Czudowska. Ks. B. Drożdż poinformował o działaniach podjętych przez niego w charakterze Postulatora prowadzącego proces beatyfikacyjny Sługi Bożego księcia Henryka Pobożnego i odczytał pismo, które wręczył 8 kwietnia 2021 r. bp. Zbigniewowi Kiernikowskiemu – Biskupowi Legnickiemu. W piśmie tym m.in. poprosił Księdza Biskupa o wyznaczenie daty uroczystego rozpoczęcia procesu. Wiele wskazuje, że nastąpi to jeszcze przed 2 lipca 2021, kiedy Biskup skończy 75 lat i złoży rezygnację z urzędu Biskupa Legnickiego. Módlmy się, żeby wyznaczenie daty rozpoczęcia procesu nastąpiło jak najszybciej. Wspierajmy też modlitewnie działania Postulatora.

W trakcie rozmowy rozważany był m.in. pomysł zastanowienia się nad możliwością propagowania postaci księcia poprzez grę komputerową i przypomniano pomysł, który był już zgłoszony podczas jednego z Dni Skupienia Bractwa wydania komiksu z nim związanego. Padła też propozycja wyprodukowania maseczek ochronnych z logo Bractwa lub wizerunkiem Henryka Pobożnego. Wyrażono tez nadzieję, że w czerwcu br. będziemy mogli odbyć Dzień Skupienia Bractwa, a we wrześniu zorganizować kolejną Galę z wręczeniem Nagrody im. Henryka Pobożnego.

Rocznicę czczono także podczas innych uroczystości odbywających się w Legnicy i w Legnickim Polu, np. pod obeliskiem na placu Orląt Lwowskich przed Legnicką Kurią Biskupią – z udziałem m.in. Wiceprezydenta Legnicy, Marka Mojeckiego i moim: legnica.fm

Przesyłam też kilka innych linków związanych z uroczystościami rocznicowymi:
portal.legnica.eu

legnica.fm

legnica.fm

fakty.lca.pl

Z radością informuję, że p. Tomasz Łysiak uczcił rocznicę dużym tekstem (trzyszpaltowym) pt. „Henryk Pobożny obrońca Chrześcijaństwa”, opublikowanym w najnowszym numerze ogólnopolskiego tygodnika „Gazeta Polska”, nr 15 z 14.04.2021 r. Zachęcam do zakupienia tego numeru.

Serdecznie pozdrawiam
Stanisław Andrzej Potycz – przewodniczący Kapituły Bractwa Henryka Pobożnego

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Nabożeństwo do św. Józefa i Msza Święta 19 kwietnia 2021 r.

Następny artykuł:
Dziś (18.04.2021 r.) Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Gliński: Piękno zabytków to efekt pracy wielu specjalistów

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas