Koncert na organy i instrumenty dęte

Dnia 18 września 2021 r. o godzinie 20.00 miał miejsce koncert zespołu „Blechbläserensemble Ludwig Güttler” oraz muzyka Friedrich Kircheis.

Galeria zdjęć

 

Koncert Ludwiga Güttlera w Krzeszowie jest częścią PRELUDIUM SCHLESISCHER MUSIK FESTE (PRELUDIUM ŚLĄSKIEGO FESTIWALU MUZYCZNEGO). Śląski Festiwal Muzyczny jest jednym z najstarszych festiwali w Europie. Założony  w 1876 roku i przez 19 edycji kierowany przez Bolko von Hochberga był przez długie lata niezwykle ważną  częścią życia kulturalnego Śląska. Działając nieprzerwanie do roku 1942 głównie w Görlitz, ale także i w  innych miastach regionu ŚFM zdobył sobie dużą renomę w świecie muzycznym. Dzięki oryginalnej – otwartej formule – na koncertach  ŚMF obok najznakomitszych artystów z całego świata występowały także amatorskie zespoły ze Śląska, grano muzykę Śląskich kompozytorów. Festiwal odgrywał w regionie ogromna role kulturotwórczą.

Historia Festiwalu związana jest z ufundowaną  przez Hochberga piękną, mieszczącą ponad 2000 słuchaczy salą koncertową – STADTHALLE w Görlitz. Jej legendarna akustyka oraz wspaniałe, największe na Śląsku organy były sławne w całej Europie.

Kontynuowane po wojnie Festiwale w 2005 roku z chwilą zamknięcia wymagającej kapitalnego remontu STADTHALLE  – utraciły swoją siedzibę i ŚFM przestał istnieć. Kiedy Görlitz uzyskało uzyskało duże środki federalna na remont STADTHALLE grupa entuzjastów postanowiła wrócić do idei FESTIWALU. Z chwilą oddania do użytku jego historycznej siedziby co planowane jest  na rok 2024 ŚLĄSKI FESTIWAL MUZYCZNY ma wznowić swoją działalność.

Festiwal chce zachować artystyczna formułę Hochberga, ale w nowej sytuacji politycznej ZJEDNOCZONEJ EUROPY poszerzyć obszar swoich imprez i organizować koncerty na ŚLĄSKU PONAD GRANICAMI. I tak partnerami ŚFM są obok INTERNATINALE BEETHOVEN GESELLSCHAFT z Berlina, DEUTSCHE MUSIKRAT są także: EUROPEJSKI FORUM MUZYKI POLSKIEJ z Berlina, FILHARMONIA SUDECKA z Wałbrzycha, FESTIWAL ŚLĄSKIE LATO MUZYCZNE z Opola, URZĄD MIEJSKI ze Zgorzelca, FILHARMONIA ZIELONOGÓRSKA i inne polski instytucje i stowarzyszenia. Dzięki wspaniałomyślnej dotacji ERIKA SIMON STIFTUNG już w bieżącym roku odbędzie  się szereg koncertów w ramach PRELUDIUM ŚFM.

Blechbläserensemble Ludwig Güttler

Blechbläserensemble Ludwig Güttler

Zespół Blechbläserensemble Ludwig Güttler z Drezna został założony w 1978 roku przez Ludwiga Güttlera. Występują w nim soliści z Sächsische Staatskapelle Dresden, Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin, Gewandhausorchester Leipzig i Robert-Schumann-Philharmonie Chemnitz. Trasy koncertowe zaprowadziły zespół do całej Europy i Azji. Produkcje płytowe, radiowe i telewizyjne od lat w imponujący sposób dokumentują pracę zespołu.

Ludwig Güttler chwalony jest przede wszystkim za umiejętność przenoszenia doświadczeń zdobytych w muzyce kameralnej i jako solista na zespół instrumentów dętych blaszanych i osiąganie bardzo żywego, elastycznego i cieniowanego muzykowania również tutaj.
Każdy z programów wykonywanych przez zespół zawiera szereg nieznanych wcześniej lub rzadko grywanych utworów, które Ludwig Güttler odnalazł lub udostępnił zespołowi. Zespół instrumentów dętych blaszanych używa z reguły nowoczesnych instrumentów orkiestrowych niemieckiego projektu. Koncerty Blechbläserensemble Ludwig Güttler cieszą się niezwykłą popularnością, trafiając w gusta słuchaczy w każdym wieku.

Ludwig Güttler

Ludwig Güttler

Ludwig Güttler jest jednym z najbardziej utytułowanych wirtuozów naszych czasów jako solista grający na trąbce i corno da caccia. Dzięki swojej różnorodnej działalności zyskał również światową renomę jako dyrygent, badacz, organizator i promotor. Po studiach w Lipsku, podążył za wezwaniem Haendel Festival Orchestra do Halle jako trębacz solowy i do Orkiestry Filharmonii Drezdeńskiej w latach 1969-1980. W ramach pracy dydaktycznej uczestniczył w Międzynarodowym Seminarium Muzycznym w Weimarze oraz jako profesor w drezdeńskiej Akademii Muzycznej. Jako solista i dyrygent Ludwig Güttler inspiruje publiczność w kraju i za granicą. Dokonał ponad dziewięćdziesięciu wysoko ocenionych nagrań jako kameralista, solista i dyrygent. Od początku lat osiemdziesiątych szczególnie interesuje się odrodzeniem saksońskiej muzyki dworskiej XVIII wieku. Dzięki badaniom Güttlera literatura koncertowa wzbogaciła się o liczne zapomniane lub nieznane dotąd utwory tej epoki.
Güttler odegrał decydującą rolę w nowym rozwoju corno da caccia. W 1976 r. założył „Leipziger Bach-Collegium”, w 1978 r. „Blechbläserensemble Ludwig Güttler”, a w 1985 r. orkiestrę kameralną „Virtuosi Saxoniae”, której jest dyrektorem i solistą. Corocznie wykonuje liczne koncerty ze swoimi zespołami oraz w formacji „trąbka-organy”, a od wielu lat ważną rolę odgrywają chóralne koncerty symfoniczne, które prowadzi.
Ludwig Güttler był wielokrotnie nagradzany za swoje wybitne osiągnięcia: w 1983 roku otrzymał Nagrodę Płytową Niemieckiej Akademii Fonograficznej w Hamburgu jako „Odkrycie Roku”, a w 1989 roku otrzymał Nagrodę Muzyczną we Frankfurcie za nadzwyczajne osiągnięcia w swojej dziedzinie, jak również w krajowym i międzynarodowym życiu muzycznym.
Jako przewodniczący zarządu Towarzystwa Wspierania Rekonstrukcji Kościoła Frauenkirche w Dreźnie otrzymał w 1997 r. pierwszą nagrodę państwową Niemieckiej Fundacji Narodowej. W 2000 r. otrzymał „Claus Brendel Prize” za zasługi dla twórczości Johanna Adolfa Hassego.
Kolejne nagrody:
2004 Szampan – Nagroda za radość życia,
2004 Tablica pamiątkowa Johanna Waltera
Saksoński Medal Konstytucyjny 2005
Niemiecka Nagroda Fundraisingowa 2006
Nagroda Saxon Taxpayer 2006
2006 Środkowoniemiecka Nagroda Komunikacji i Przedsiębiorczości „Gorący ziemniak
2007 Wielki Krzyż Zasługi Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec
2007 Honorowy Oficer Orderu Imperium Brytyjskiego (OBE)
2015 Wielka Złota Odznaka Honorowa za Zasługi dla Kraju Związkowego Dolnej Austrii
2017 Saksoński Order Zasługi
2021 Ordo Sancti Silvestri Papae (Order Świętego Sylwestra, przyznawany przez papieża)

 

Friedrich Kircheis

Friedrich Kircheis

Friedrich Kircheis objął swoje pierwsze stanowisko kantora już jako uczeń. Po studiach w Hochschule für Musik w Lipsku u Wolfganga Schetelicha, Roberta Köblera i Hannesa Kästnera pracował jako muzyk kościelny, dyrygent chóru i solista organowy, a od 1971 roku jako kantor i organista w Diakonissenhauskirche w Dreźnie. Ważną rolę odegrała jego praca kameralna jako klawesynisty i organisty z Dresdner Kammersolisten (1975-1982). W 1972 roku został laureatem IV Międzynarodowego Konkursu im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku. Obok wirtuozowskiej gry na organach jego miłością jest wykonywanie kantat kościelnych J.S. Bacha w kościele św. Elżbiety w Dreźnie. Od 1979 roku jest stałym partnerem Ludwiga Güttlera na organach, jak również z zespołami „Virtuosi Saxoniae” i „Leipziger Bach-Collegium” na klawesynie, z którymi dostępnych jest kilka nagrań CD.

Diktat Güttler 2015

 

Artyści zaprezentowali repertuar:

 

Tylman Susato (ca.1500-1564)

Fünf Tänze

La Mourisque

Bransle

Ronde

Ronde-Mon Amy

Basse Danse Bergeret

 

Johann Sebastian Bach (1685-1750)

Präludium und Fuge e-Moll für Orgel BWV 548

 

Heinrich Schütz (1585-1672)

Zwei Motetten für Blechbläser

“Unser Wandel ist im Himmel”

“Die Himmel erzählen die Ehre Gottes”

 

Johann Hermann Schein (1586 – 1630)

Suite für Blechbläser

Paduane

Gagliarda

Allemanda

Corrente

Allemanda d.c. mit Tripla

 

Claudio Bramieri (16. wiek)

Canzona „La Foccara“ für zwei Blechbläserchöre

 

Georg Philipp Telemann (1681-1767)

Konzert D-Dur für zwei hohe Trompeten, zwei Corni da caccia,

drei Trompeten, Horn, vier Posaunen und Tuba

Spirituoso

Andante

Vivace

 

Johannes Brahms (1833 – 1897)

Drei Fest– und Gedenksprüche für Blechbläser op.109

1. Unsere Väter hofften auf dich

2. Wenn ein starker Gewappneter

3. Wo ist ein so herrlich Volk

 

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809 – 1847)

Sonate D-Dur für Orgel

Andante

Andante con moto

Allegro maestoso

 

Giovanni Battista Sammartini (1698-1775)

Sonate As-Dur für Blechbläser

Allegro

Adagio

Presto

Artyści:

 

 

Blechbläserensemble Ludwig Güttler:

Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Krzeszów 2021 dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Kultura Dostępna.

logo - ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego

Kultura Dostępna - logo

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Pielgrzymka Służby Liturgicznej do Krzeszowa

Następny artykuł:
Premiera książki "Krzeszów Benedyktyński. 75. rocznica przybycia Opactwa Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych ze Lwowa do Krzeszowa"

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas