Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety - Sanktuarium św. Józefa

Krzeszów. Wszystko oddały św. Józefowi

Zgromadzenie sióstr św. Elżbiety zostało oficjalnie zawierzone opiece św. Józefa.

Odbyło się to podczas pielgrzymki sióstr elżbietanek do sanktuarium św. Józefa do Krzeszowa (diecezja legnicka). Czas i miejsce pielgrzymki nie były przypadkowe, ponieważ już niedługo kończy się Rok Świętego Józefa a siostry pragnęły w miejscu szczególnego kultu Opiekuna Zbawiciela, zawierzyć siebie, całe zgromadzenia a także wszystkie dzieła które prowadzą właśnie św. Józefowi.

Zawierzenie odbyło się ustami s. Marii Samueli Werbińskiej, przełożonej generalnej Zgromadzenia, która powiedziała m.in. (…) stając wraz z Siostrami Radnymi wobec całej historii naszego Zgromadzenia, świadoma wielkości dzieła, przyzywam ciebie o święty Józefie, abyś zwrócił swe oblicze ku prośbie, którą kieruję do Ciebie! Wejrzyj łaskawie na Zgromadzenie nasze, którego jesteś Patronem. Zawierzam Tobie każdą z moich współsióstr, wspólnoty i kraje, w których staramy się naśladując Ciebie, cicho i gorliwie służyć Jezusowi naszemu Panu (…). Zawierzam Tobie nie tylko duszę i serce naszego posługiwania, ale także ciało, czyli wszystkie sprawy administracyjne, materialne (…) nasze siły i zdrowie, dobrodziejów, pracowników świeckich, wolontariuszy i Wspólnotę Apostolską św. Elżbiety (…)

Po Matce Generalnej poszczególne siostry zawierzyły prowincje i regiony, za które są odpowiedzialne m.in. placówki w prowincji niemieckiej, norweskiej, w Danii, w regionie Rosji, Brazylii, Tanzanii ale także i polskich prowincji m.in. toruńskiej, nyskiej i poznańskiej.

Zgromadzenie sióstr elżbietanek istnieje od 179 lat i od samego początku siostry przyzywały szczególnego orędownictwa św. Elżbiety Węgierskiej i właśnie św. Józefa.

– Kult Józefa w naszym zgromadzeniu utrzymuje się od początku. Już matki założycielki bardzo go czciły. W miejscu gdzie powstałyśmy, w Nysie, znajduje się obraz Św. Rodziny. W centralnym punkcie znajduje się młody Jezusa a po jego bokach stają Maryja i Józef. Jezus trzyma Maryję za rękę zaś Józefowie kładzie swoją dłoń na jego rękę. To jest niesamowity gest zaufania i poszukiwania oparcia u Józefa. Jezus pokazuje, że można liczyć na wsparcie Józefa, że zawsze można na niego liczyć – mówi s. S. Werbińska.

Do dzisiaj wiele sióstr przyjmuje imię patrona jako imię zakonne. Bardzo wiele dzieł prowadzonych przez elżbietanki nosi imię Józefa a także wiele kaplic w domach zakonnych jest po wezwaniem Opiekuna Zbawiciela.

Źródło: legnica.gosc.pl

Galeria zdjęć fot. Piotr Jadczyk

 

25 listopada 2021 r. Sanktuarium św. Józefa
w Krzeszowie

AKT ZAWIERZENIA św. Józefowi całego Zgromadzenia

Matka Generalna M. Samuela Werbińska z Rzymu

Ja Siostra Maria Samuela Werbińska, Przełożona Generalna Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety, stając w raz z Siostrami Radnymi wobec całej historii naszego Zgromadzenia, świadoma wielkości dzieła dokonanego przez Czcigodne Matki Założycielki i wszystkie Siostry minionych dziesięcioleci, przyzywam Ciebie o święty Józefie, abyś zwrócił swe oblicze ku prośbie, którą kieruje do Ciebie.

Wejrzyj łaskawie na Zgromadzenie nasze, którego jesteś patronem. Zawierzam Tobie każdą z moich współsióstr, wspólnoty i kraje, w których staramy się naśladując Ciebie, cicho i gorliwie służyć Jezusowi naszemu Panu.

O święty Józefie – Miłośniku ubóstwa i Wzorze pracujących. Pozwól nam wśród chorych, ubogich, bezdomnych i potrzebujących kontynuować to ewangeliczne dzieło miłosierdzia.

Zawierzam Tobie realizację charyzmatu naszego Zgromadzenia we współczesnym świecie, wszystkie nasze decyzje zwyczajne i nadzwyczajne, abyśmy nie zniekształciły elżbietańskiej duchowości, o Józefie najwierniejszy!

Troskliwy Obrońco Chrystusa, strzeż naszej wiary, ideałów realizacji życia zakonnego, naszego oddania Bogu i pragnienia obumierania dla świata. Spraw aby powołanie nasze jaśniało przed Obliczem Bożym stałą wiernością, jako złota obrączka – znak naszego wieczystego poświęcenia Bogu dla sprawy Jego Królestwa.

Zawierzam Tobie nie tylko duszę i serce naszego posługiwania, ale także ciało, czyli wszystkie sprawy administracyjne, materialne, finansowe, nasze siły i zdrowie, dobrodziejów, pracowników świeckich, wolontariuszy i Wspólnotę Apostolską św. Elżbiety.

Zawierzam Tobie, o Przeczysty Stróżu Dziewicy opustoszałe nowicjaty i postulaty. Spraw abyśmy bardziej pociągały młodych za Jezusem i same zachowały młodość serca wkładanego w służbę bliźnim i w osobiste uświęcenie. Spraw, aby zakwitły już ziarna powołania zasiane przez Pana żniwa, a zroszone krwią wierności Sióstr Męczenniczek, i wreszcie ogrzane cichym przykładem czystości, posłuszeństwa i ubóstwa naszych poprzedniczek.

Zawierzam Tobie, Patronie umierających, naszą drogę, w którą każda z nas, pod koniec swego życia, wyruszy na spotkanie z Bogiem. Bądź nam wtedy obrońcą i promotorem ku chwale nieba.

Tobie, o święty Józefie, składam te lilie Zawierzenia, wierząc, że Ciebie Bóg ustanowił Panem domu naszego Zgromadzenia i Ciebie nam dał jako szczególną pomoc i obronę.

Niech świadkiem szczerości tego zwierzenia i zawartej w nim wiary w Twoje przemożne wstawiennictwo, będzie mi Najświętsza Maryja Panna, Oblubienica Twoja, święta Elżbieta Węgierska, święci Franciszek, Augustyn, Kosma i Damian oraz błogosławiona Maria Luiza Merkert.

Amen

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Fundacja Europejska Perła Baroku w Krzeszowie podpisała umowę o współpracy z Politechniką Wrocławską.

Następny artykuł:
Telewizja Dami o modernizacji wystawy w Mauzoleum Piastów Śląskich.

arrow_forward_ios

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas