Ćwiczenia Obronne

Ćwiczenia obronne „Wrzesień 2019”

Rankiem 25-ego września 2019 roku pracownicy Pocysterskiego Opactwa zobowiązani byli do zrealizowania planu obronnego mającego na celu ochronę zabytków ruchomych i nieruchomych przed możliwością ich zbombardowania. Akcja organizowana przez Starostwo Powiatowe w Kamiennej Górze miała na celu szkolenie służb funkcjonujących w obrębie powiatu.

Czynności wynikające z instrukcji dot. ochrony zabytków w przypadku działań zbrojonych zostały wykonane do godz. 10:00. Dom Gościnny Opata na którego parterze funkcjonuje Muzeum Opactwa został oznakowany z zewnątrz specjalnymi flagami, które według Konwencji Haskiej zapewniały mu bezpieczeństwo na czas ewentualnych bombardowań. Dodatkowo wszystkie najcenniejsze zabytki ruchome zostały przeniesione we współpracy z OSP Krzeszów do podziemi Kościoła Brackiego, które to zostały uznane za najbezpieczniejsze miejsce do przechowania tego typu przedmiotów.

Ćwiczenia na terenie Pocysterskiego Opactwa odbywają się każdego roku i są prowadzone w różnej tematyce. Krzeszowskie zabytki wymagają bowiem w każdej sytuacji specjalistycznych działań. Utrudniony dostęp do wielu miejsc, specyficzny układ dojazdów i przejść, oraz nietypowe konstrukcje są bardzo wymagające dla służb. Niezwykle doceniamy zaangażowanie  organizatorów oraz wszystkich podmiotów biorących udział w ćwiczeniach. Tego typu szkolenia są dla nas jako administratora kompleksu bardzo ważne.

Fotorelacja – Europejska Perła Baroku (fot. Przemysław Groński)

JT

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Modlitewnik Krzeszowski - już w sprzedaży

Następny artykuł:
Relacja z autokarowej pielgrzymki na kresy

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas