Dnia 24 września w krzeszowski sanktuarium Matki Bożej Łaskawej odbył się dzień skupienia dla Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji legnickiej. Głównym punktem uroczystości była Msza św. o godz. 12:00 pod przewodnictwem JE ks. biskupa Andrzeja Siemieniewskiego. Dla ministrantów przygotowane były także konferencja, wspólne wyjście na górę św. Anny, zwiedzanie czy agapa.
Tradycyjnie już, w drugiej połowie września ministranci i lektorzy z diecezji legnickiej zgromadzili się w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej. W sobotę 24 września ponad 200 młodych ludzi, przybyło na dzień skupienia, towarzyszyli im księża proboszczowie, wikariusze oraz rodzice.
Spotkanie rozpoczęto od przywitania ks. Mateusza Rycka – diecezjalnego duszpasterza SL, który wytłumaczył ideę corocznych spotkań. W programie znalazła się bardzo interesująca konferencja, poprowadzona przez ks. Tomasza Metelicę, który w obrazowy sposób tłumaczył, po co tak naprawdę jest się ministrantem i co się z tym wiąże. Ksiądz Tomasz zaprosił także na comiesięczne wyprawy w ramach DRP, czyli Dobrego Rozeznania Powołania. Przeznaczone są one dla chłopców od klasy 7, do wieku studenckiego. Są to integracyjno-formacyjne wyjazdy w góry, które są szkołą pokory i modlitwy.
Punktem kulminacyjnym spotkania była uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem ks. bpa Andrzeja Siemieniewskiego. W swojej homilii tłumaczył, że w każdy człowiek inaczej odczuwa szczęście, ale gdybyśmy chcieli podzieli na dwie kategorie – to dla jednych jest to szczęście leniwe – odpoczywam, leżę, nic mnie nie interesuje, a dla innych szczęście związane ze służbą – z działaniem! Takie szczęście powinno towarzyszć każdemu ministrantowi. Ksiądz Biskup zaznaczył, jak ważna jest modlitwa przed każdą Mszą Świętą i słowo „młodość”, które w tej modlitwie występuje. Młodość, czyli działanie, tworzenie radość, z tego co się czyni.
Podczas Mszy Świętej, biskup Andrzej pobłogosławił 15 nowych ceremoniarzy. Ustanowił także nowych opiekunów służby liturgicznej. Dla rejonu legnickiego duszpasterzem mianował ks. Mateusza Maleńczuka, dla bolesławiecko-zgorzeleckiej ks. Marcina Boguckiego, dla lubińsko-polkowickiego ks. Przemysława Rogusza, a dla jeleniogórsko-kamiennogórskiego ks. Michała Kamińskiego.
Spotkanie zakończyło się na górze św. Anny, w kościele poświęconym mamie Maryi, koronką do Miłosierdzia Bożego.