Otwarcie Szlaku św. Wojciecha w Krzeszowie

Krzeszów na Międzynarodowym Szlaku św. Wojciecha

W dniach od 15 do 16 października 2022 roku odbyły się w Krzeszówku i w Krzeszowie uroczystości i liczne polsko – czeskie spotkania, podczas których uroczyście otworzono dwie kolejne stacje na Międzynarodowym Szlaku św. Wojciecha.

Pierwsze ważne wydarzenia zorganizowano już w sobotę 15 października w Krzeszówku, gdzie wieczorem zainaugurowano Polsko – Czeski Plener Artystyczny z udziałem 20 artystów z obu krajów. Będą oni przez tydzień tworzyć dzieła sztuki wokół Krzeszowa, gdzie jest wiele śladów wielkiego dziedzictwa Cystersów.

W niedzielę 16 października o godz. 9.00 w kościele św. Wawrzyńca zainaugurowano otwarcie stacji Krzeszówek na Szlaku Wojciechowym. Uroczystościom przewodniczył ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej oraz kapelan Solidarności Polsko – Czesko – Słowackiej. W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz uczestnicy polsko – czeskiego pleneru artystycznego. Ciekawe wystąpienia mieli inicjatorzy oraz autorzy trasy; prof. Konrad Czapliński z Zielonej Góry (autor dokładnej trasy przebiegu szlaku) oraz Julian Golak, który w 2016 roku wymyślił i zainicjował Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha z Pragi do Gdańska.

Również ciekawe były wydarzenia i wystąpienia podczas drugiej części uroczystości. Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej przewodniczył ks. kustosz Marian Kopko w Bazylice Krzeszowskiej. W tej uroczystości uczestniczyli liczni kapłani oraz artyści z Polski i Czech, przewodnicy turystyczni z terenu całego Dolnego Śląska oraz władze okolicznych gmin. Podczas Mszy świętej modlono się między innymi w intencji narodów Polski i Czech oraz szybkiego zakończenia wojny oraz trwałego pokoju na Ukrainie. Na ołtarzu głównym były wystawione relikwie św. Wojciecha z Pragi, które przekazał organizatorom Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha J. Em. ks. kard. Dominik Duka-arcybiskup praski, prymas Czech i Moraw, mają one zgodnie z wolą darczyńcy peregrynować po kolejnych miejscowościach, w których otwierane są kolejne stacje na Szlaku św. Wojciecha.

Podczas głównej Mszy św. ks. prałat M. Kopko dużą część swojej homilii poświęcił życiu i wielkiemu dziełu św. Wojciecha, wskazując na niezwykłe dokonania biskupa Pragi, a później misjonarza. Po Eucharystii wszyscy uczestnicy uroczystości w procesji udali się do bram krzeszowskiego opactwa, pod tablicę informacyjną Międzynarodowego Szlaku św. Wojciecha. Po poświęceniu tablicy przez ks. kustosza Mariana Kopko przemówienia wygłosili; prof. Konrad Czapliński z Zielonej Góry, znany historyk sztuki, który między innymi podkreślił znaczenie tego szlaku jako edukacyjno – turystycznego oraz zaapelował o jak najszybszy wpis Bazyliki Krzeszowskiej na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Również Julian Golak, (jako inicjator i koordynator tego szlaku) podczas swojego wystąpienia zwrócił uwagę na ważną rolę św. Wojciecha w dziele zjednoczenia Europy oraz przypomniał, że św. Wojciech jest nie tylko patronem Polski, Czech, Węgier, Słowacji, Niemiec, ale jest także patronem jedności europejskiej. Julian Golak na zakończenie zaapelował do wszystkich uczestników uroczystości, a szczególnie do przewodników turystycznych o dalszą pomoc w propagowaniu kolejnych odcinków szlaku św. Wojciecha zarówno w Czechach, Polsce, ale także w Niemczech.

W najbliższej przyszłości odbędą się uroczystości inaugurujące otwarcie kolejnych stacji na M. Szlaku św. Wojciecha, między innymi w Kłodzku, Kamiennej Górze, Bolkowie, Lubawce, Żmigrodzie i innych miejscowości w kierunku Gniezna. Cały szlak aż do Gdańska i Elbląga organizatorzy planują oznakować do końca 2025 roku, w 1000, rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego – pierwszego polskiego króla.

Julian Golak

Otwarcie Szlaku św. Wojciecha w Krzeszówku – galeria

Otwarcie Szlaku św. Wojciecha w Krzeszowie – galeria

Artykuł – naszdziennik.pl

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Krzeszów bez tajemnic - czyli historia na żywo!

Następny artykuł:
XXXIII Krzeszowska Biesiada Przewodnicka

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas