Peregrynacja relikwii rodziny Ulmów w Krzeszowie

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Głosić Ewangelię życia

13 listopada 2023 roku w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie zostały uroczyście przyjęte relikwie bł. Rodziny Ulmów, które w tygodniu peregrynacji po diecezji legnickiej przybyły z parafii św. Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze.

W procesji na rozpoczęcie Mszy św. kustosz sanktuarium ks. Prałat Marian Kopko – w asyście przybyłych z obu dekanatów kapłanów- niósł relikwiarz. Natomiast przedstawiciele parafii – państwo Renata i Stanisław Wondołowscy ze swoimi małymi dziećmi wnieśli obraz przedstawiający rodzinę Ulmów.

We wprowadzeniu do Eucharystii proboszcz Krzeszowa ks. Kopko zachęcił do modlitwy za naszą ojczyznę i rodziny, a także o pokój dla Ukrainy i dla wszystkich państw na świecie, gdzie toczy się wojna. Mszy św. przewodniczył miejscowy wikariusz ks. Łukasz Toporek. Kazanie wygłosił ks. Piotr Prajs, który przypomniał niektóre fakty z życia Józefa i Wiktorii Ulmów. Historia ich życia to żywe świadectwo realizacji przykazania miłości w małżeństwie, rodzinie i w środowisku. Godna podkreślenia jest ich otwartość na życie, wyrażająca się w przyjmowaniu z miłością i troską siedmioro poczętych dzieci w wyjątkowo niesprzyjających warunkach wojny. Natomiast przyjęcie pod swój dach i do wspólnoty życia kilkuosobowej rodziny żydowskiej było heroizmem w miłości bliźniego, a według niemieckiego okupanta – przestępstwem, za które wszyscy oddali życie. Ulmowie są przykładem polskiej gościnności i wiary, a także wzorem niesienia pomocy i okazywania miłosierdzia – na wzór Samarytanina z ewangelicznej przypowieści. Głoszenie Ewangelii życia i jego szacunku od poczęcia do naturalnej śmierci jest obecnie ratunkiem dla świata, w którym wiele społeczeństw się starzeje i idzie ku niewierze. Po Mszy św. miało miejsce modlitewne czuwanie przy relikwiach bł. Ulmów. Proboszcz parafii ks. Marian Kopko prowadził różaniec w intencji rodzin, zakończony błogosławieństwem rodzin, małych dzieci i matek oczekujących narodzenia potomstwa. Czas na indywidualną modlitwę zakończył Apel Jasnogórski, który zgromadził wielką rzeszę parafian i mieszkańców obu dekanatów kamiennogórskich.

Drugi dzień gościny relikwii bł. Rodziny Ulmów był okazją do nawiedzenia krzeszowskiego sanktuarium przez wiernych dwóch dekanatów ziemi kamiennogórskiej. Na godz. 9.30 przed relikwiami Rodziny Ulmów dekanat Kamienna Góra Wschód odmówił pod przewodnictwem ojca duchownego dekanatu Ks. Kanonika Ryszarda Pity różaniec w intencji rodzin. Bazylika krzeszowska wypełniła się licznymi pielgrzymami całego dekanatu. Msza św., przewodniczył ks. proboszcz Mateusz Kopania z parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Kamiennej Górze. Natomiast przed południem był różaniec dla dekanatu Kamienna Góra Zachód, któremu przewodniczył ks. Kanonik Aleksander Siemiński z Kamiennej Góry. Mszy św. dla dekanatu Kamienna Góra Zachód przewodniczył ks. dziekan Piotr Smoliński z parafii p.w. M.B. Różańcowej w Kamiennej Górze.

Msza Święta dla Dekanatu Kamienna-Góra Wschód, 14 listopada 2023 r., godz. 10.00

Ostatnią częścią modlitewnego czuwania przy Relikwiach Rodziny Ulmów we wtorek 14 listopada 2023 roku była modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia oraz nabożeństwo Drogi Krzyżowej w intencji Kościoła i Ojczyzny, oraz rodzin rozbitych i zagrożonych rozpadem. Modlitwie przewodniczyli miejscowi kapłani z Ks. Łukaszem Toporkiem, Ks. Jerzym Jerką i Ks. Markiem Kościńskim. Błogosławieństwem relikwiami świętych męczenników ks. kustosz Marian Kopko zakończył peregrynację w krzeszowskim sanktuarium i dekanatach kamiennogórskich.
Po zakończeniu tej uroczystości oraz ucałowaniu relikwii przez zgromadzonych w Bazylice Krzeszowskiej — przedstawiciele parafii pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła odebrali relikwie, które pojechały do kolejnej stacji nawiedzenia.

Brygida Gucwa

Peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów z Markowej
Kazanie Ks. Dziekana Piotra Smolińskiego podczas Mszy Świętej dla dekanatu Kamienna Góra Zachód

Kiedyś rozmawiałem z moim byłym uczniem, który skończył bardzo prestiżową psychologiczną uczelnię we Wrocławiu. W czasie wymiany zdań pojawił się problem obowiązujących norm moralnych i ich pochodzenia. Okazało się, że w tej uczelni ( a myślę, że w większości placówek naukowych w naszej ojczyźnie ) wykłada się naukę mówiącą, że normy moralne i prawda podlegają osądowi większości. Mój były uczeń stwierdził i w to wierzył, że prawda jest wynikiem opinii większości. Tak samo z innymi normami. Moralność podlega głosowaniu a nie wynika z natury ludzkiej danej przez Boga. To współczesna trucizna, którą wlewa się w serca młodych, by upewnić ich w przekonaniu, iż nie ma w naszym świecie niczego pewnego i niezmiennego. Takimi ludźmi łatwo się manipuluje.

Przykład rodziny Ulmów zaprzecza głoszonym tezom o względności norm moralnych. Oni sprzeciwili się większości. Oni nie posłuchali okupantów, którzy za ukrywanie Żydów wykonywali wyrok śmierci. Każdego dnia narażali swoje życie, by zachować się tak jak chce Bóg czyli po prostu przyzwoicie. Identycznie postąpiła Inka, która została zamordowana w kaźni ubeckiej za to, że czyniła tak jak trzeba, według planów Boga zapisanych w jej sercu. Ulmowie mogli zachować swoje życie, gdyby wydali Żydów w ręce okupantów, skazując ich tym samym na śmierć. Oni jednak, na szczęście, pokazali, że prawo do życia jest ważniejsze od praw stanowionych przez ludzi. Ulmowie stanęli przed wyborem: strzec swojej wiary i pomóc ludziom, którzy walczyli o przeżycie czy też pomyśleć o sobie, o swoim ziemskim ocaleniu i wydać na śmierć swoich bliźnich. Ich postawa jest dla nas wzorem życia w pełni. Usłyszeliśmy w dzisiejszej liturgii słowa, że dusze sprawiedliwych są w ręku Boga. Ulmowie okazali się ludźmi sprawiedliwymi i dlatego dziś w tej pięknej bazylice, pod płaszczem naszej łaskawej Pani możemy modlić się przed relikwiami nowych polskich Błogosławionych. To dla nas szczególna łaska, by zapisać w swoich sercach przykład ich bezkompromisowego życia, które jest bramą do raju. Każdy z nas często staje przed podobnymi wyborami. Być może niedługo będziemy musieli na wzór rodziny Ulmów sprzeciwić się dyktatowi współczesnych praw przegłosowanych przez większość. Być może za wielką cenę będziemy musieli zaświadczyć o swojej wierze, o miłości do Boga. Bądźmy ludźmi prawdy, która nie podlega głosowaniu! Bądźmy ludźmi Boga, który powołuje nas na świadków Ewangelii życia!

ks. Piotr Smoliński

 

Galerie zdjęć:

Wprowadzenie relikwii

Zakończenie peregrynacji

 

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Study Tour w Krzeszowie

Następny artykuł:
Kameralny koncert w Mauzoleum Piastów Śl.

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas