Pielgrzymka kleryków 2024

Pielgrzymka Kleryków z Wrocławia do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie

Jedna z popularnych pieśni maryjnych zawiera w swojej treści następujące słowa: „Cześć Maryi, Cześć Jej chwała Pannie świętej cześć, śpiewaj, śpiewaj dziatwo mała hołd jej spiesz się nieść”.

Przedstawiciele kleryckiej Róży Różańcowej z Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu odpowiadając ochoczo na słowa wyżej podane, postanowiła zorganizować dzień skupienia. W ramach tego wydarzenia przybyli oni do Krzeszowa, by oddać hołd ikonie Matki Boskiej Łaskawej. W ten sposób znaleźli się na terenie pocysterskiego opactwa.

Pomysł zorganizowania dnia skupienia w Krzeszowie narodził się już na początku listopada ubiegłego roku. Wtedy to po wstępnym ustaleniu terminu dnia skupienia i rozmowach z księdzem rektorem Włodzimierzem Wołyńcem postanowiłem słowa zamienić w czyn – mówi główny organizator tego wydarzenia kl. Krzysztof Kądziołka. Warto przy tej okazji dodać, że alumn ten wywodzi się z okolic Krzeszowa dokładnie z Chełmska Śląskiego. Po dokładnym ustaleniu terminu dnia 2 marca 2024 roku udaliśmy się z grupą kolegów do Krzeszowa. Wraz z nami przybyli do tronu łaski również dwaj księża przełożeni – ks. Krzysztof Mielnik oraz ks. Mariusz Wyrostkiewicz. Na co dzień posługują oni jako Ojcowie duchowni naszego seminarium.

Pierwszym punktem dnia skupienia w Krzeszowie była konferencja dotycząca Matki Bożej, która odbyła się w Kaplicy Loretańskiej. Maryja posiadała wielkie zaufanie do Pana Boga, nawet w chwili gdy Jej Syn umierał na krzyżu. Maryja jest także naszą najlepszą Matką, więc podobnie jak bronimy nasze ziemskie mamy, tak samo powinniśmy bronić Maryję. Jako jej synowie jesteśmy jej winni najwyższą cześć – podkreślał ksiądz Krzysztof Mielnik prowadzący konferencję.

Po konferencji o Matce Bożej odbyła się Msza Święta, której przewodniczył ks. Krzysztof Mielnik. Oprócz przewodniczącego uczestniczyli w niej również: ks. prałat Marian Kopko – kustosz bazyliki krzeszowskiej, ks. Mariusz Wyrostkiewicz – ojciec duchowny MWSD we Wrocławiu oraz ks. Piotr Prajs – rezydent parafii. Podczas Eucharystii klerycy przygotowali uroczystą asystę. Na zakończenie tego najważniejszego punktu dnia skupienia odbyło się nabożeństwo pierwszo-sobotnie przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, które poprowadził ksiądz kustosz Marian Kopko.

Ostatnim punktem tego wydarzenia było zwiedzanie pocysterskiego opactwa. Zwiedzanie pocysterskich obiektów poprowadził przewodnik Tomasz. Dzięki Jego wiedzy i pasji z jaką oprowadzał pielgrzymujących, alumni mogli poznać nie tylko zabytki wchodzące w skład opactwa, ale też teologiczne odniesienie do każdego z obiektów. Przewodnik zachęcił kleryków do studiowania teologii nie tylko poprzez uczestnictwo w wykładach i czytanie książek, ale również poprzez analizę dzieł sztuki i odniesienie ich do Pisma Świętego. Klerycy oraz ich opiekunowie byli pod ogromnym wrażeniem jego wiedzy oraz pasji z jaką opowiadał im o pocysterskich obiektach. Jednym z najciekawszych punktów podczas zwiedzania był dla kleryków Pawilon na wodzie, ponieważ wielu nie wiedziało o istnieniu takiego obiektu na terenie miejscowości. Ponadto zwiedzający obejrzeli interesującą prezentację organową w wykonaniu utalentowanego organisty pana Piotra. Wielu kleryków nie miało do czynienia z tak wielkim instrumentem i chętnie dowiadywali się jakie są zasady jego działania. Dodatkowo najbardziej odważni klerycy mieli możliwość kalikowania.

Po zakończonym zwiedzaniu klerycy udali się w drogę powrotną do Seminarium. Wrażenia jakich doznali podczas tego dnia skupienia niewątpliwie zostaną w nich na długo i na pewno jeszcze raz odwiedzą europejską perłę baroku. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi i wyrażali pozytywne opinie odnośnie dnia skupienia oraz miejsca, w którym się znaleźli.

 

Galeria zdjęć

 

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
12 maja - XI Pielgrzymka Motocyklowa Dolnego Śląska do Krzeszowa

Następny artykuł:
Żegnamy Mieczysława

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas