I Pilegrzymka Sołtysów do Krzeszowa

Pierwsza Pielgrzymka Sołtysów

W niedzielę 25 września 2022 r., miała miejsce I Pielgrzymka Sołtysów z Dolnego Śląska do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

W pierwszej części spotkania pan Mieczysław Gadzina, przewodnik sudecki, oprowadził sołtysów po terenie opactwa. Następnie została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem ks. bpa Ignacego Deca, Biskupa Seniora diecezji Świdnickiej. Po Mszy Świętej sołtysi spotkali się przy posiłku i wysłuchali „Kapeli znad Baryczy”. Na uroczystości był obecny również wójt gminy Kamienna Góra, Patryk Straus, który zachęcił uczestników do dyskusji między sobą oraz zaproponował aby w przyszłym roku zorganizować przy okazji pielgrzymki dodatkowe spotkanie sołtysów, gdzie będzie okazja do wymiany doświadczeń.

„Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo Krzyżackie, Andegawenów, Wazów, Królów elekcyjnych państwo rozbiorowe i PRL. Dzisiaj tych sołtysów w Polsce jest ponad 40 000. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem wszystkich lokalnych społeczności, organizuje dla tej społeczności zebrania wiejskie i załatwia wszystkie lokalne sprawy. My chcielibyśmy aby z Dolnego Śląska, tu do Krzeszowa, była coroczna pielgrzymka w ostatnią niedzielę września.” – Powiedział na rozpoczęcie Mszy Świętej, ks. Marian Kopko, kustosz i proboszcz Sanktuarium.

Do Łaskawej Pani, po raz pierwszy, przybyło ponad 50 osób. W pierwszej części spotkania Mieczysław Gadzina, przewodnik sudecki i krzeszowski, oprowadził pielgrzymów po terenie opactwa. Następnie została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem bp. Ignacego Deca, biskupa seniora diecezji świdnickiej.

Witając przybyłych gości, kustosz krzeszowski i organizator spotkania ks. Marian Kopko przypomniał o długiej tradycji służby sołtysów na wsi. – Sołtysi są jedną z najstarszych, jeśli w ogóle nie najstarszą instytucją państwa polskiego. Przetrwali Piastów, Jagiellonów, państwo krzyżackie, Andegawenów, Wazów, królów elekcyjnych, państwo rozbiorowe i PRL. Dzisiaj sołtysów w Polsce jest ponad 40 000. Przede wszystkim sołtys jest reprezentantem wszystkich lokalnych społeczności, organizuje dla tej społeczności zebrania wiejskie i załatwia wszystkie lokalne sprawy. Z uwagi na te ważne zadania, ale też aby docenić waszą pracę, chcemy, aby sołtysi z Dolnego Śląska, tu w Krzeszowie, gromadzili się każdego roku, w ostatnią niedzielę września, na swojej pielgrzymce – powiedział ks. Marian Kopko.

Po Mszy Świętej sołtysi spotkali się przy posiłku i wysłuchali „Kapeli znad Baryczy”. Na uroczystości był obecny również wójt gminy Kamienna Góra, Patryk Straus, który zachęcił uczestników do dyskusji między sobą oraz zaproponował, aby w przyszłym roku zorganizować, przy okazji pielgrzymki, dodatkowe spotkanie sołtysów, gdzie będzie okazja do wymiany doświadczeń.

 

Galeria zdjęć

 

Zapraszamy do wysłuchania kazania bpa Ignacego Deca:

 

 

 

Fragment koncertu Kapeli znad Baryczy z udziałem bpa Ignacego Deca:

 

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Dzień skupienia dla Liturgicznej Służby Ołtarza diecezji legnickiej

Następny artykuł:
Festiwal Radix Poloniae

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas