Dom Piłata

Pretorium Piłata – widok ogólny stacji Kalwarii Krzeszowskiej

Kaplica jest dwukondygnacyjna, gdyż w przyziemiu do sekularyzacji mieszkał opiekun kalwarii. Pretorium, mieszczące 5 stacji kalwaryjskich, jest budowlą na rzucie kwadratu o wysuniętych ryzalitach na rogach. W centrum retabulów ołtarzowych, dłuta J. Schöttera, umieszczono reprodukcje obrazów pasyjnych, a mniejszych ramach – 4 Ewangelistów.

K. Michalik, Krzeszów. Dom Łaski, Maryi, Krzeszów 2017, s. 213.

W pobliżu i samym wnętrzu Pretorium mieszczą się następujące stacje: X – Chrystus niewinnie oskarżony przed Piłatem; XII – Chrystus prowadzony po schodach do Piłata; XIII – Chrystus okrutnie biczowany; XIV – Chrystus cierniem ukoronowany; XV – Chrystus przedstawiony ludowi Ecce Homo; XVI – Chrystus skazany na ukrzyżowanie.

Grupa Ecce Homo – Pretorium Piłata

Jedną z ozdób Pretorium Piłata jest loggi (forma balkonu, który znajduje się w obrębie elewacji,utworzony kosztem pomieszczenia wewnątrz budynku), na którym znajduje się grupa Ecce Homo -„Oto człowiek” (dziś w celu zabezpieczenia rzeźb występują tam zamienniki). W skład grupy wykonanej przez Georga Schröttera wchodzi posąg spętanego Chrystusa oraz postać Piłata.

Zobacz także

Obiekty
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas