Studnia Książęca

Poznaj miejsce, od którego wszystko się zaczęło!

Przy zabudowaniach jest wewnętrzny, duży ogród rekreacyjny, gdzie tryska czysta studnia, którą zwykło się nazywać książęcą studnią. Kiedy chce się zakosztować tejże wody, musi się zejść w dół po kilku stopniach – pisał Ephraim Ignatius Naso. O czym? O legendarnym źródle krzeszowskiego Opactwa.

U każdego początku leży jakiś mit założycielski. Tak jest i w przypadku krzeszowskiego opactwa. Istnieje legenda o Bolku I Surowym – fundatorze klasztoru w Krzeszowie, który na polecenie anioła rzucił swoim pierścieniem i w ten sposób uratował swoje życie. W miejscu dotknięcia pierścienia wybiło źródło, które później określane było jako studnia książęca. Po sekularyzacji w XIX w. zapomniane – dzisiaj odkrywane na nowo!

Od tego roku w ramach Trasy Podstawowej wszyscy chętni będą mogli wejść do dawnego ogrodu rekreacyjnego cystersów, aby zobaczyć Studnię Książęcą oraz spojrzeć na dawny kościół klasztorny z zupełnie nowej perspektywy. Miejsce to idealnie nadaje się także pod krótki odpoczynek w trakcie zwiedzania pocysterskiego Opactwa.

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Wielki Odpust Krzeszowski 2021

Następny artykuł:
Pielgrzymka rowerowa Krzeszów - Jasna Góra

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas