W środę 14 września w Święto Podwyższenia Krzyża o godz. 15.00 została odprawiona Msza Święta wewnątrz Pałacu Piłata.
Po długich poszukiwaniach Krzyż odnaleziono. Co do daty tego wydarzenia historycy nie są zgodni; najczęściej podaje się rok 320, 326 lub 330, natomiast jako dzień wszystkie źródła podają 13 albo 14 września.
Kaplica jest dwukondygnacyjna, gdyż w przyziemiu do sekularyzacji mieszkał opiekun kalwarii. Pretorium, mieszczące 5 stacji kalwaryjskich, jest budowlą na rzucie kwadratu o wysuniętych ryzalitach na rogach. W centrum retabulów ołtarzowych, dłuta J. Schöttera, umieszczono reprodukcje obrazów pasyjnych, a mniejszych ramach – 4 Ewangelistów.
W pobliżu i samym wnętrzu Pretorium mieszczą się następujące stacje: X – Chrystus niewinnie oskarżony przed Piłatem; XII – Chrystus prowadzony po schodach do Piłata; XIII – Chrystus okrutnie biczowany; XIV – Chrystus cierniem ukoronowany; XV – Chrystus przedstawiony ludowi Ecce Homo; XVI – Chrystus skazany na ukrzyżowanie.
Jedną z ozdób Pretorium Piłata jest loggi (forma balkonu, który znajduje się w obrębie elewacji,utworzony kosztem pomieszczenia wewnątrz budynku), na którym znajduje się grupa Ecce Homo -„Oto człowiek” (dziś w celu zabezpieczenia rzeźb występują tam zamienniki). W skład grupy wykonanej przez Georga Schröttera wchodzi posąg spętanego Chrystusa oraz postać Piłata.
Więcej: