Suma Odpustowa w Krzeszowie

Wielki Odpust Krzeszowski 2019

Za nami Wielki Odpust Krzeszowski, będący nie tylko największym wydarzeniem organizowanym na terenie Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie, ale także największym tego typu wydarzeniem w Diecezji Legnickiej. Tłumy wiernych, liczne grono kapłanów, a wszystko to w blasku Łaskawej Pani.

Kiedy w kalendarzu pojawia się dzień 15-ego sierpnia, w głowach mieszkańców Diecezji Legnickiej pojawia się myśl „odpust”. Uroczystość ta stała się piękną tradycją dla wielu rodzin. Tutaj nie potrzeba zaproszeń, plakatów. Każdy wie, że w połowie sierpnia odwiedza się Matkę Bożą Łaskawą. Tak jak i w zeszłych latach, tak i w tym roku Główna Suma Odpustowa odbyła się godz. 12:00 i trwała ponad dwie godziny. Eucharystia prowadzona była przez bp legnickiego Zbigniewa Kiernikowskiego wspólnie ze znamienitym gronem kapłanów, przy ołtarzu znalazł się m.in bp Marek Mendyk oraz bp kościoła greckokatolickiego Włodzimierz Juszczak, który wygłosił homilię. Bazylika pełna była gości z całej Polski i z Czech, obecne były siostry zakonne, oraz rzesza pielgrzymów. W modlitwie uczestniczyli rycerze i damy Zakonu Świętego Grobu Bożego, a także przedstawiciele Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Nie zabrakło też przedstawicieli władz parlamentarnych i lokalnych.

Po zakończeniu uroczystości turyści i pielgrzymi mieli szereg możliwości spędzenia popołudnia na Placu Klasztornym – tam czekał bigos, oraz przeróżne przysmaki serwowane przez naszą gastronomię. Nie zabrakło także muzyki, na scenie wystąpiła Kapela znad Baryczy, trwała zabawa fantowa, wydawane były śpiewniki dzięki którym wspólnie mogliśmy śpiewać pieśni religijne i patriotyczne. W jednej z alejek trwał jarmark rękodzieła, w którym to można było nie tylko nabyć ręcznie tworzone przedmioty, ale przede wszystkim poznać ludzi z pasją i ich dzieła. Kolejny rok z rzędu gościliśmy u siebie także Hospicjum dla Dzieci Dolnego Śląska „Formuła Dobra”, która prowadziła zbiórkę na placu, a której to też przekazany został cały dochód ze stoisk znajdujących się na terenie sanktuarium. Podsumowując dzień 15-ego sierpnia był w Krzeszowie bardzo uroczysty, rodzinny oraz przepełniony dobrem i Bożą łaską.

Dziękujemy wszystkim przybyłym, szacujemy, że łącznie było Was prawie 10 000 osób! To dla nas wielki zaszczyt. Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tego wydarzenia. Dziękujemy wszystkim partnerom i sponsorom z Panią Minister Marzeną Machałek na czele, wspierającą nas od wielu lat. Dziękujemy wolontariuszom i samorządom – Gminie Wiejskiej Kamienna Góra, Starostwu Powiatowemu w Kamiennej Górze oraz Gminie Miejskiej Kamienna Góra. Dziękujemy OSP, PSP, Policji oraz grupie Medyk 4×4, które zatroszczyły się o bezpieczeństwo odwiedzających. Dziękujemy Rafałowi Czurze, za doskonałe poprowadzenie części artystycznej wydarzenia oraz Kapeli znad Baryczy. Dziękujemy Państwu Podwikom, którzy zorganizowali kolejny wspaniały jarmark rękodzieła. Dziękujemy wszystkim bezimiennym bohaterom bez których ta uroczystość nie miałaby miejsca. A nade wszystko dziękujemy Państwu, odwiedzającym, za tak liczne przybycie.

JT

Relacja – Już Wiesz 24 (Andrzej Pawlukiewicz)

Procesja z Cudowną Ikoną Matki Bożej Łaskawej po placu klasztornym podczas Sumy Odpustowej

Fotorelacja „Suma Odpustowa” – Europejska Perła Baroku (fot. Przemysław Groński)
Fotorelacja „Festyn Odpustowy” – Europejska Perła Baroku (fot. Przemysław Groński)

Relacja – Legnica.fm
Relacja – Relacje Regionalne (Artur Kubieniec)
Relacja – Już Wiesz 24 (Andrzej Pawlukiewicz)
Relacja – powiatowa.info
Relacja – Nasz Dziennik

Zapraszamy do zapoznania się z galeriami zdjęć pozostałych wydarzeń dopełniających „Wielki Odpust Krzeszowski”

11 sierpień 2019

Odpust ku czci św. Wawrzyńca w Krzeszówku

13 sierpień 2019

Droga Krzyżowa po Kalwarii Krzeszowskiej

14 sierpień 2019

Piesza Pielgrzymka Jelenia Góra – Krzeszów

Czadrów – Msza Święta ku czci św. Maksymiliana Kolbe

Nocna procesja po Kalwarii

15 sierpień 2019

Msza św. w intencji Ojczyzny 2019

Wydarzenie odbyło się w ramach Festiwalu Krzeszów 2019 dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KHGM Polska Miedź.

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Festyn Patriotyczny

Następny artykuł:
26. Festiwal Piosenki Religijnej i Patriotycznej - trwają zapisy

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas