Dni Polsko-Czeskie

Twórcze pielgrzymowanie do Hradec Kralove oraz do miejsca urodzenia św. Wojciecha

W dniu 07. 05. 2023 roku, ponad 100 osób z Polski i Rep. Czeskiej uczestniczyło w „twórczej pielgrzymce” do katedry św. Ducha w Hradec Kralove oraz do m. Libice nad Cidlinou pod Pragą, gdzie urodził się św. Wojciech.

Pielgrzymi przyjechali z Nowej Rudy, Kłodzka, Ząbkowic Śl, Wałbrzycha, Dusznik- Zdoju, Krzeszowa, Kłodzka, Kamiennej Góry, Boguszowa – Gorc, Bielsko- Biała oraz z miejscowości; Hronov, Podjebrady i Machov w Rep. Czeskiej.

W katedrze św. Ducha w Hradec Kralove mszy św. w intencji pokoju w Europie, szczególnie na Ukrainie oraz dobrej współpracy polsko – czeskiej w duchu „Bądźmy rodziną” przewodniczył ks. bp Jan Vokal, ordynariusz diecezji Hradec Kralove. W koncelebrze uczestniczyli księża z Kamiennej Góry i Krzeszowa: Ks. Mateusz Kopania i Ks. Marian Kopko. Ks. prałat Marian Kopko, kapelan Solidarności Polsko- Czesko- Słowackiej odprawił Mszę św. w intencji zmarłych w ostatnim czasie znanych działaczy SPCzS – śp. Dany Nemcovej oraz śp. Petruski Sustrovej.

Julian Golak, główny organizator tego wydarzenia, w swoim wystąpieniu w katedrze św. Ducha, przedstawił aktualne prace na Międzynarodowym Szlaku św. Wojciecha oraz podziękował za ponad 30- letnią współpracę podczas organizacji Polsko- Czeskich Dni Kultury Chrześcijańskiej „Bądźmy Rodziną”. Przez ten czas, tzn. w latach 1990- 2022, zorganizowano już ponad 2700, różnorodnych wydarzeń społeczno- kulturalno- edukacyjnych pod hasłem „Bądźmy Rodziną”. W ostatniej części znana portrecistka Lucyna Wierzbicka z Boguszowa – Gorc, przekazała na ręce biskupa Jana Vokala wykonany własnoręcznie portret św. Wojciecha. Ks. Marian Kopko przekazał na ręce Ks. Biskupa Jana pamiątkowy Album o Krzeszowie.

W drugiej części „twórczego pielgrzymowania”, w dniu 7 maja 2023 roku, wszyscy uczestnicy przejechali do małej miejscowości Libice nad Cidlinou, gdzie urodził się św. Wojciech, główny patron Polski, ale także patron Czech, Słowacji , Węgier, Niemiec. Julian Golak zwrócił uwagę podczas swojego wystąpienia w kościele św. Wojciecha, że św. Wojciech jest także (nieco zapomnianym) patronem jedności europejskiej, jakże potrzebnej w dzisiejszej sytuacji w Europie. Libice nad Cidlinou, chociaż jest to bardzo mała m są wyjątkowym miejscem, które powinno jednoczyć narody chrześcijańskie. Julian Golak zaapelował, aby w małej czeskiej miejscowości Libice nad Cidlinou utworzyć Europejskie Centrum Kulturalno – edukacyjne św. Wojciecha. Ponadto opiekujący się tym kościołem ks. Petr Kubant, proboszcz parafii w pobliskich Podjebradach podkreślił, że ta „pielgrzymka twórcza” jest największą od lat która nawiedziła Libice nad Cidlinou. Ogólnopolski Teatr William- Es z Wałbrzycha zaprezentował dla pielgrzymów i mieszkańców Libic przedstawienie teatralne pt. „Wojciechowe ślady”, które zostało przyjęte burzliwymi oklaskami. Po spotkaniu integracyjnym w miejscu urodzenia św. Wojciecha p. Lucyna Wierzbicka przekazała swój obraz: portret św. Wojciecha na ręce ks. proboszcza Petra Kubanta do kościele św. Wojciecha. Na zakończenie „pielgrzymki twórczej”, ks. proboszcz, opiekun tego historycznego miejsca udzielił błogosławieństwa relikwiami św. Wojciecha osobno każdemu z przybyłych pielgrzymów. Jednocześnie wzruszony gospodarz podziękował za podjętą inicjatywę oraz za prowadzony od 2016 roku Międzynarodowy Szlak św. Wojciecha z Pragi do Gdańska, szczególnie podziękował za ogłoszony projekt promocji Libic nad Cidlinou, jakże ważnego miejsca, w którym urodził się św. Wojciech. Julian Golak zaapelował w kościele św. Wojciecha, aby polskie biura podróży i organizatorzy licznych wyjazdów turystycznych do Pragi włączyli do programu tych wyjazdów także Libice nad Cidlinou, które znajdują się zaledwie cztery kilometry od zjazdu z autostrady wiodącej do Pragi. Miejsce tak ważne dla każdego Polaka powinno być uwzględniane w programach wyjazdów pielgrzymkowych i turystycznych.

Ewa Jazienicka-Golak

Galeria zdjęć

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Zapraszamy na nabożeństwa majowe

Następny artykuł:
1 maja - Wspomnienie św. Józefa Rzemieślnika

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas