Dewastacja Kalwarii

Dewastacja kapliczek Kalwarii Krzeszowskiej

Tuż za oficjalnym komunikatem Policji informujemy, że znani są sprawcy, którzy dokonali zniszczeń na terenie Wielkiej Kalwarii Krzeszowskiej. Sprawcami okazali się dwaj nieletni mieszkańcy gminy Kamienna Góra. Chłopcy przyznali się do zniszczeń. Nieletnimi zajmie się sąd rodziny.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom powiatu kamiennogórskiego, turystom, pielgrzymom, mediom oraz KPP w Kamiennej Górze za wielkie zaangażowanie. W przeciągu kilku dni o akcji mówił cały region, Dolny Śląsk i Polska, do Biura Obsługi znajdującego się w Krzeszowie spływały liczne telefony, zdjęcia i wiadomości. Przydatny okazał się także monitoring, który uchwycił wandali.  Szczególnie podziękowania należą się młodzieży zamieszkującej Krzeszów, która bardzo przejęła się zniszczeniami i czynnie zaangażowała się w sprawę. Zarząd fundacji wycenił szkodę na kwotę 15 000 złotych.

Dla przypomnienia… w nocy z 9-ego na 10-ego lipca dokonano zniszczeń na na terenie Wielkiej Kalwarii Krzeszowskiej. Trzy zabytkowe kapliczki w tym Dom Piłata zostały wymalowane spray-em, niestety na miejscu pojawiły się także wulgarne obrazki.

Kalwaria Krzeszowska to najstarsza droga krzyżowa na Śląsku, wybudowana z inicjatywy opata Bernarda Rosy w latach 1672 – 1678. Pierwotne stacje powstały dzięki wykorzystaniu materiałów nietrwałych tj. drewna bądź konstrukcji szachulcowej. Za następcy Rosy – opata Dominika Geyera Kalwaria Krzeszowska doczekała się modernizacji. W latach 1703 – 21 stacje uzyskały wersję kamienną. Dzisiejsza kalwaria składa się z 33 stacji rozłożonych według miar jerozolimskich. Dzieli się na dwie części: Drogę pojmania (stacje I – XV) oraz Drogę krzyżową (stacje XVI – XXXIII). Za stworzenie wyposażenia stacji odpowiedzialni są artyści współpracujący z krzeszowskim opactwem. Obrazy wykonali: Michał Willmann i Marcin Leistriz, retabula ołtarzowe i rzeźby wykonał Jerzy Schötter oraz Jerzy Gode. Kalwaria Krzeszowska po renowacji została ponownie otwarta w 2015 roku.

JT

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Bluźnierstwo jest grzechem

Następny artykuł:
Obóz wakacyjny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas