Fundacja „Europejska Perła Baroku” z nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego!

Dnia 19 października 2023 r. w Dusznikach-Zdroju odbyło się seminarium „Skuteczne zarządzanie zabytkiem – dobre praktyki na dolnośląskich przykładach”, podczas którego wręczono nagrody za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury – w zakresie konserwacji zabytków”.

Spotkanie w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdrój zostało zorganizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i wpisuje się w obchody 25. rocznicy powstania Województwa Dolnośląskiego.

Podczas wydarzenia wicemarszałek Tymoteusz Myrda wręczył przedstawicielom trzech fundacji Nagrody Marszałka Województwa Dolnośląskiego za szczególne osiągnięcia w zakresie ochrony zabytków.

Nagrodzone zostały:

– Fundacja Na Rzecz Rodziny i Rewitalizacji Wsi Polskiej, zarządzająca barokowym zespołem pałacowo-parkowym w Dalkowie, gm. Gaworzyce;

– Fundacja Sztuki Współczesnej IN SITU, zarządzająca dawnym sanatorium „Grunwald” i innymi obiektami zabytkowymi w Sokołowsku, gm. Mieroszów.

Fundacja „Europejska Perła Baroku”, wspierająca działania na rzecz opactwa cystersów w Krzeszowie.

Wyróżnieni zaprezentowali zgromadzonym profile i zakres działalności, ale swoje wystąpienie miał także m.in. dr Michał Laszczkowski – dyrektor Narodowego Instytutu Konserwacji Zabytków, w którym poinformował o projektach realizowanych przez NIKZ.

Oprócz otrzymanej nagrody, która utwierdza nas w słuszności tego co robimy jako fundacja „Europejska Perła Baroku”, cieszy nas także bardzo pozytywny odbiór naszej działalności w kręgach specjalistów i osób związanych z zabytkami. W trakcie kuluarowych rozmów w Muzeum Papiernictwa do przedstawicieli fundacji krzeszowskiej podchodziły osoby, które wprost prosiły o wsparcie merytoryczne w zarządzaniu ruchem turystycznym, opieką nad substancją zabytkową bądź tworzeniem wydarzeń kulturalnych. Pojawiły się opinie, mówiące o tym, że Opactwo Pocysterskie w Krzeszowie może być przykładem dla innych obiektów sakralnych (i nie tylko) jeśli chodzi o kompleksową administrację. W trakcie rozmów padły także propozycje współpracy, na które jesteśmy otwarci (jest oczywiście za szybko, aby o nich mówić ze szczegółami). Czujemy dumę, że pomimo pewnych przeciwności nasze działania zostały zauważone i docenione, a z naszego doświadczenia chcą czerpać inne osoby, jednostki i organizacje.

Działamy dalej!

25 października w Opactwie Pocysterskim w Krzeszowie w trakcie zwołanej konferencji prasowej podsumowaliśmy kończący się sezon turystyczny, który był liczny w wydarzenia kulturalne, a także przedstawiliśmy pokrótce prace, które realizowane były z dotacji. Na specjalną uwagę zasługuje olbrzymie przedsięwzięcie (które staje się cykliczne) – Festiwal Krzeszów. Jest to zbiorcza nazwa dla szeregu różnych wydarzeń kulturalnych i koncertów kameralnych, organowych i plenerowych, które są skierowane do ogółu odbiorców bez różnicy na wiek. Do festiwalu należą m.in. przeglądy zespołów folklorystycznych, Letnie Koncerty Organowe „Muzyków Dawnych Mistrzów” czy recitale w Letnim Pawilonie na wodzie oraz w Mauzoleum Piastów Śląskich.

W ramach zadań dotowanych realizujemy również te z zakresu muzyki. Przykładem są wydarzenia sygnowane nazwą Radix Poloniae. W ramach programu Muzyczny ślad co roku opracowywane i publikowane są muzykalia przechowywane w archiwum klasztornym.

W 2023 r. zostały zrealizowane także prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane: I etap konserwacji fresków na łuku herbowym w kościele brackim pw. św. Józefa w Krzeszowie, remont dachu na Domu Gościnnym Opata, II etap modernizacji systemu Ppoż. na terenie kompleksu klasztornego, zakończenie renowacji elewacji kościoła pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku.

„Dom rekolekcyjny na szlaku” w Krzeszówku

W trakcie konferencji prasowej został poruszony także temat strategicznej inwestycji zrealizowanej przez fundację. Od lutego 2020 r. „Europejska Perła Baroku” prowadziła działania mające na celu adaptację starej, barokowej plebanii w Krzeszówku na centrum edukacyjno-kulturalne. Prace zostały ukończone pod koniec 2022 r., a Dom Rekolekcyjny „Na szlaku cysterskim” w Krzeszówku został oddany do użytku w 2023 r. Realizacja pochłonęła około 3,5 mln złotych, z czego ok. 700 tys. to różnego rodzaju dofinansowania (MKiDN, UM Województwa Dolnośląskiego, WFOSiGW we Wrocławiu). Pozostałe środki pochodzą z różnorakiej działalności gospodarczej fundacji. Dzisiaj dawna plebania to nowoczesny budynek energooszczędny, poddany termomodernizacji, ogrzewany przy pomocy pompy ciepła i gazu, wyposażony w centralny system sterowania ciepła i system dozorowanego wejścia. W budynku istnieje 17 pokoi z osobnymi łazienkami, holem spotkaniowym, salą konferencyjna z systemami multimedialnymi, jadalnią i kuchnią. Wszystko po to by stworzyć przestrzeń do pobytu grup rekolekcyjnych i edukacyjnych, ale także do organizacji warsztatów i konferencji. Już teraz z oferty korzystają osoby indywidualne i wycieczki zorganizowane, które z Krzeszówka mają doskonałą bazę wypadową do poznawania naszego regionu. Tylko w ostatnim czasie gościliśmy grupy studenckie przebywające na wyjazdach akademickich czy pielgrzymów z parafii rozsianych po całej Polsce. Należy także zwrócić uwagę, że Dom Rekolekcyjny „Na szlaku cysterskim” w Krzeszówku stworzył nowe możliwości dla działalności fundacji „Europejska Perła Baroku” – w samym wrześniu na miejscu odbyły się tygodniowe warsztaty naukowe zorganizowane z Politechniką Wrocławską oraz plener malarski, podczas którego przez 7 dni artyści z Polski, Czech i Słowacji uwieczniali piękno naszego krajobrazu na płótnach.

Obecny 2023 r. był na fundacji „Europejska Perła Baroku” czasem naprawdę intensywnej pracy. Pomimo pewnych trudności i przeciwności niewielka grupa ludzi wykonała gigantyczną pracę, która jest dostrzegalna i nagradzana. Dziękujemy za każde dobro słowo oraz wszelką życzliwość… i działamy dalej!

Konferencja prasowa

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Po raz kolejny Radix Poloniae wystąpił w Krzeszowie

Następny artykuł:
II Bieg na wieżę krzeszowskiej Bazyliki - w 110. rocznicę pożaru

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas