Pielgrzymka do Lichenia

Pielgrzymka do Lichenia

W dniu 16 października 2019 r., w liturgiczne wspomnienie św. Jadwigi Śląskiej i 41 rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża, ksiądz prałat, Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie ks. Marian Kopko, zaprosił parafian na pielgrzymkę do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Wśród zaproszonych grup parafialnych byli członkowie Żywego Różańca, osoby które uczestniczyły w tegorocznym Jerychu Różańcowym oraz Siostry Elżbietanki. Pielgrzymka stanowiła wyraz wdzięczności za modlitewną obecność parafian przed Najświętszym Sakramentem w trakcie przedpołudniowych adoracji  w Kaplicy Loretańskiej oraz adoracji  w trakcie Jerycha Różańcowego, które miało miejsce w dniach 7-13 października bieżącego roku.

Wyjazd zaplanowano na wczesne godziny poranne. Pielgrzymka rozpoczęła się od Drogi Krzyżowej w Lasku Grąblińskim – miejscu objawień Matki Bożej w pierwszej połowie XIX w. Pogoda dopisała; pomimo wczesnej pory było ciepło, świeciło słońce wydobywając i podkreślając piękno złotej polskiej jesieni. W tak wyjątkowym miejscu, rozważania Drogi Krzyżowej pięknie poprowadził ksiądz kanonik Jerzy Jerka – wprowadzając nas tym samym w pielgrzymkowy, modlitewny czas. W modlitewnym skupieniu dojechaliśmy do Lichenia, gdzie przewidziany był czas wolny do godziny 12.00. W samo południe, po modlitwie Anioł Pański, rozpoczęła się Masza Św. – koncelebrowana przez ks. prałata Mariana oraz ks. kanonika Jerzego. W trakcie Eucharystii dziękowaliśmy za dar Matki Bożej, naszej wspólnoty parafialnej, każdy ofiarował też intencje zanoszone głęboko w sercu. Wszystkie nasze intencje złożyliśmy u stóp Matki Bożej Bolesnej – obecnej w znaku cudownego obrazu z Lasku Grąblińskiego, koronowanego koroną papieską papieża Pawła VI przez kard. Stefana Wyszyńskiego.

Po Mszy Św. odbyło się spotkanie z przewodnikiem – panem Jackiem Gwoździem, który w barwny i żywy sposób przekazał nam przebogatą symbolikę monumentalnego Sanktuarium Licheńskiego. Zwrócił naszą uwagę na liczne elementy historyczne zamknięte w świątynnym wnętrzu. Opowiedział o Zgromadzeniu Księży Marianów – opiekunów Sanktuarium – które to zgromadzenie, jako jedyne w Polsce, zostało założone przez Polaka, Ojca Stanisława Papczyńskiego; który urodził się w Podegrodziu k/Nowego Sącza.  Wzbudziło to w nas, pielgrzymach uczucia patriotyczne i wdzięczności za historię i wierność Bogu i ojczyźnie naszego narodu.

W drodze powrotnej do Krzeszowa modliliśmy się Różańcem Św., Koronką do Bożego Miłosierdzia, a później śpiewaliśmy tradycyjne i patriotyczne pieśni. Organizatorom tego przebogatego dnia, księdzu Marianowi oraz Księdzu Jerzemu składamy serdeczne: Bóg zapłać! I zapewniamy o naszej wdzięcznej pamięci modlitewnej.

Siostry Elżbietanki z Krzeszowa

Galeria z Pielgrzymki do Lichenia fot. Mieczysław Gabrowski

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
XXX Jubileuszowa Krzeszowska Biesiada Przewodnicka

Następny artykuł:
Dzieci u Matki Bożej Łaskawej

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas