Radix Poloniae w Mauzoleum Piastów Śląskich

Po raz kolejny Radix Poloniae wystąpił w Krzeszowie

Radix Poloniae konsekwentnie zaskakuje: miesza epoki, estetyki, gra światłem i ustawieniem. Nie inaczej było w tym roku. Za nami dwa wydarzenia, które pozwoliły nam inaczej patrzeć na muzyczną historię Dolnego Śląska.

30 września o 19:00 w kościele brackim pw. św. Józefa zabrzmiał koncert Mozart z Krzeszowa, podczas którego mogliśmy usłyszeć Missa Brevis B-dur W. A. Mozarta, której kopia znajduje się w zbiorach opactwa. Usłyszeliśmy też nowo odkrytą kompozycję Missa Sancte Josephi lokalnego kompozytora Josepha Lamboya napisaną na zamówienie krzeszowskie w tym samym czasie co dzieło geniusza z Wiednia. Mogliśmy porównać oba utwory skomponowane w podobnym czasie, usłyszeć na własne uszy jak brzmiała muzyka stolicy cesarstwa, a jakie utwory komponowano dla naszej „małej ojczyzny”. Koncert wykonała Capella Grissoviensis, zespół specjalizujący się w wykonawstwie muzyki dawnej, chór Cracow Singers oraz soliści: Teresa Marut, Laura Wąsek, Aleksander Rewiński oraz Dawid Biwo. Całość poprowadził Mateusz Rusowicz.

28 października o godzinie 19:00 w Mauzoleum Piastów Śląskich w ramach koncertu Niebiańska Noc usłyszeliśmy średniowieczny chorał cystersów krzeszowskich wzbogacony o improwizacje jazzowe. Tuż przed świętem Wszystkich Świętych połączyliśmy przeszłość z teraźniejszością w harmonijną i świeżą całość. Scholę Gregoriańską poprowadził ks. dr Łukasz Kutrowski, a improwizacje na trąbce wykonał Michał Podżus.

Nagranie płyty „Obrońca” z materiałem z koncertu dofinansowane ze środków fundacji Orlen.

 

Koncert „Mozart z Krzeszowa” – 30.09.2023

 

Koncert w Mauzoleum Piastów Śląskich – 28.10.2023

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

MKiDN-podgląd
Logo NIMIT
arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Noc Wszystkich Świętych 2023

Następny artykuł:
Fundacja „Europejska Perła Baroku” z nagrodą Marszałka Województwa Dolnośląskiego!

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas