Prace konserwatorskie 2019

Jakie prace konserwatorskie wykonamy w 2019 roku?

Na terenie Pocysterskiego Opactwa w Krzeszowie prace konserwatorskie trwają od wielu lat. Pomimo tego, że największe prace zostały już zakończone, to kompleks w dalszym ciągu wymaga systematycznej opieki fachowców.

Praktycznie każdego roku staramy się konsekwentnie realizować swój długoterminowy plan, który został nakreślony wiele lat temu. Dzięki środkom zewnętrznym i wsparciu wielu osób Europejska Perła Baroku ciągle pięknieje, dumnie podkreślając swój tytuł najpiękniejszego miejsca Dolnego Śląska i zabytku na skalę światową. Prace przewidziane na rok 2019 ukierunkowane były pierwszorzędnie na remont dachu Kościoła Brackiego, który w roku ubiegłym mocno ucierpiał na skutek silnego wiatru. W tym roku wymienione zostanie pokrycie dachowe na całej jego wschodniej części oraz wymieniona zostanie kolejna połać dachowa na Klasztorze Sióstr Benedyktynek.

Aktualnie rusztowania wznoszą się nie tylko na wschodniej ścianie Kościoła Brackiego, ale także w jego wnętrzu. Realizowany jest tam IV etap renowacji zabytkowych fresków sklepiennych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że wnętrze tego kościoła często porównywane jest do Kaplicy Sykstyńskiej, bowiem wszystkie ściany wewnątrz zdominowane są fenomenalnym malarstwem w wykonaniu „śląskiego Rembrandta” – Michała Willmanna. Pozostając w temacie malarstwa, przenieśmy się dwa kilometry od murów opactwa, konkretnie do Letniego Pawilonu na Wodzie, gdzie aktualnie trwa przedostatni etap renowacji malowideł Neunhertza, jest to niezwykle precyzyjna praca i pomimo względnie niewielkiego obiektu, prowadzona również na rusztowaniach. Kolejnym niezwykle ważnym dla nas przedsięwzięciem, które rozpocznie się w tym tygodniu jest III i IV etap renowacji organ Michała Englera – jednego z najlepiej zachowanych instrumentów w Europie pod względem znajdującej się w instrumencie substancji pierwotnej. Prace te mają charakter głównie zabezpieczający, rozpoczynamy je tuż za zakończeniem Letnich Koncertów Organowych i oczywiście z nastawieniem na przyszłoroczną edycję tego wydarzenia.

Wspomniane prace to efekt współpracy licznych podmiotów, których wspólnym celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń. Nie odbyły by się one bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego. Część prac dodatkowych, m.in tych prowadzonych aktualnie w Krzeszówku (kolebce Pocysterskiego Opactwa) realizowane są ze środków niezależnych fundacji Europejska Perła Baroku oraz Parafii Rzymsko-katolickiej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie.

Fotorelacja – Europejska Perła Baroku (fot. Przemysław Groński)
Fotorelacja z remontu organów Englera – Europejska Perła Baroku (fot. Przemysław Groński)

 

 

 

JT

arrow_back_ios

Poprzedni artykuł:
Fotorelacja z "Koncertu Muzyki Dawnej" w Mauzoleum Piastów Śląskich

Następny artykuł:
54. Wratislavia Cantans w Krzeszowie

arrow_forward_ios
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas