Ks. dr Łukasz Langenfeld urodził się dnia 20 kwietnia 1980 r. w Lubinie jako jedno z trojga dzieci Adama i Zdzisławy z domu Sudak. Wraz z rodzicami i siostrami mieszkał w Polkowicach, gdzie ukończył Szkołę Podstawową nr 1 oraz liceum ekonomiczne w Zespole Szkół (obecnie im. Narodów Zjednoczonej Europy). Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, ukończył studia filozoficzno-teologiczne w Legnicy oraz na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu, gdzie zdobył tytuł magistra, a następnie doktora teologii w zakresie historii Kościoła. Ukończył studia podyplomowe w zakresie Zarządzania w biznesie oraz studia podyplomowe w zakresie Edukacji i rehabilitacji osób z niepełnosprawnością intelektualną (oligofrenopedagogika).
Dnia 20 maja 2006 r. przyjął w katedrze legnickiej święcenia kapłańskie z rąk bpa Stefana Cichego. Posługiwał w dwóch zgorzeleckich parafiach (pw. św. Jadwigi Śląskiej oraz pw. św. Bonifacego). Na terenie dekanatu Zgorzelec zajmował się ministrantami oraz dziećmi i młodzieżą, a także posługiwał wśród polonii zamieszkującej Goerlitz. W Zgorzelcu uczył też katechezy w trzech szkołach ponadgimnazjalnych (Zespół Szkół Zawodowych im. Bohaterów II Armii Wojska Polskiego, Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych oraz Liceum Ogólnokształcące im. Braci Śniadeckich) oraz pracował w Telewizji Kablowej „Tomków”, tworząc i prowadząc programy katolickie, które docierały do mieszkańców Łużyc Górnych – zarówno po stronie polskiej, jak i po stronie niemieckiej.
Następnie pracował w parafii pw. św. Mikołaja Biskupa we Wleniu, koło Jeleniej Góry, gdzie posługiwał jako wikariusz, kapelan Ośrodka Rehabilitacyjno-Opiekuńczego oraz Domu Pomocy Społecznej; był także reprezentantem Gminnego Zespołu Interdyscyplinarnego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Katechizował w miejscowym Zespole Szkół im. św. Jadwigi Śląskiej. W 2007 r. Biskup Legnicki zlecił mu pracę w Komisji ds. Mediów działającej w ramach I Synodu Diecezji Legnickiej (lata 2007-2012). Od ostatnich klas szkoły podstawowej stale publikuje w Ogólnopolskich Tygodnikach Katolickich „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Przewodnik Katolicki” miesięcznik dla ministrantów „Króluj nam Chryste”. W czasach szkoły średniej był jednym z redaktorów „Gazety Polkowickiej”, a w czasach seminaryjnych (lata 1999 – 2005) – redaktorem naczelnym kwartalnika „Echo Seminarium”. Był twórcą i wieloletnim redaktorem naczelnym diecezjalnego pisma „Ministrare”. Stale tworzy, współtworzy i prowadzi parafialne gazetki i strony internetowe. Publikuje na wielu katolickich portalach internetowych. Znany jest z zamiłowania do głoszenia Słowa Bożego (opublikował kilkadziesiąt scenariuszy katechez oraz zbiórek i spotkań formacyjnych dla dzieci i młodzieży; wygłosił i opublikował wiele okolicznościowych i odpustowych kazań, wydał kilkanaście książek, przeważnie o tematyce teologicznej i historycznej, pastoralnej i popularnonaukowej oraz wiele albumów o miejscach kultu. Wygłosił w Polsce oraz poza jej granicami, głównie Wielka Brytania, Czechy, Niemcy, Austria 27 serii dni skupienia i rekolekcji dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz dla kapłanów, sióstr zakonnych i osób chorych przebywających w sanatoriach i domach opieki), a także do fotografowania i podróżowania. Od 2006 r. organizuje w kraju i poza jego granicami (nie tylko w Europie) letnie i zimowe wyjazdy rekolekcyjne dla dzieci oraz kolonie i zimowiska, w których stale bierze udział ok. 120 – 180 osób, a także wczasy dla dorosłych i dla rodzin z dziećmi; poprowadził trzydzieści dziewięć pielgrzymek zagranicznych (m.in. Włochy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Grecja, Litwa, Ukraina, Czechy, Malta, Izrael, Egipt, Meksyk, Kuba itd); przewodził też kilkuset pielgrzymkom po polskich sanktuariach oraz historycznych miejscach pamięci i kultu.
W latach 2012 – 2018 r. pracował jako wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jakuba w Lubaniu, gdzie zainicjował m.in. generalny remont kościoła, który rozpoczęto pod koniec 2017 roku.
W Lubaniu pełnił także funkcję katechety w miejscowym Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Adama Mickiewicza oraz kapelana Szpitala i Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej – Łużyckie Centrum Medyczne. Brał czyny udział w pracach związanych z nadaniem miastu patronatu św. Marii Magdaleny oraz współpracował z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie, otaczając swoją szczególną troską duszpasterską rodziny, które adoptowały dzieci.
W latach 2018 – 2020 był wikariuszem w parafii pw. św. Maternusa Biskupa i Męczennika w Lubomierzu oraz katechetą w miejscowej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II oraz w tamtejszym Liceum Ogólnokształcącym im. Aleksandra Kamińskiego.
Od dnia 30.06.2020 do dnia 03.06.2024 r. był proboszczem parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Nowej Wsi Grodziskiej. W latach 2022 – 2024 uczył katechezy w Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Pawła II w Złotoryi.
Dnia 24 maja 2024 r. został mianowany proboszczem parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Krzeszowie, kustoszem tamtejszych sanktuariów diecezjalnych pw. Matki Bożej Łaskawej oraz pw. św. Józefa, a także prezesem Fundacji Europejska Perła Baroku.
Jako proboszcz w Nowej Wsi Grodziskiej i w Sędzimirowie posługiwał do dnia 03 czerwca 2024 roku.