Ogłoszenia Parafialne

15 czerwca 2025 r. Trójcy Przenajświętszej

 

  1. Dzisiaj przeżywamy uroczystość Trójcy Przenajświętszej. Jest to dzień, w którym Kościół adoruje tajemnicę jedynego Boga w trzech Osobach – Ojca, Syna i Ducha Świętego – wspólnoty doskonałej miłości i jedności. Przypomina nam ona, że całe dzieło stworzenia, odkupienia i uświęcenia ma swoje źródło w trynitarnym Bogu, który zaprasza człowieka do udziału w swoim życiu.
  2. Trwamy w Świętym Roku Jubileuszowym. Nasza świątynia parafialna jest kościołem jubileuszowym. Za przejście drogi jubileuszowej (od Pawilonu na wodzie do Bazyliki), uczestnictwo we Mszy św., przyjęcie Komunii św. i modlitwę w intencjach Ojca Św. zaniesioną w naszym kościele możemy zyskać odpust zupełny. W naszym sklepiku oraz w zakrystii – jak przy poprzednim Jubileuszu roku 2000 – można zaopatrzyć się w pamiątkowy certyfikat (pokazać certyfikat!) nawiedzenia Bazyliki oraz zyskania odpustu jubileuszowego.
  3. Zapraszamy na codzienne Msze św. w dni powszednie o godz. 07:00 w kościele-sanktuarium św. Józefa oraz o godz. 12:00 i 18:00 w Bazylice oraz na nabożeństwa czerwcowe – pół godziny przed Mszą wieczorną. We wtorki zapraszamy na nabożeństwa za wstawiennictwem św. Józefa (w jego kościele), a w środy – za wstawiennictwem MB Łaskawej (w Bazylice) – w te dni są one łączone z nabożeństwem czerwcowym. Rozpoczęcie o godz. 17:30. Zachęcamy również do codziennej adoracji Najśw. Sakramentu, który wystawiany jest w Kaplicy Loretańskiej po Mszy św. południowej. Adoracja do godz. 17:30.
  4. W Krzeszówku i w Czadrowie, a po rozmowie z Księdzem Biskupem także i w Krzeszowie, od stycznia 2026 r. wszystkie Msze św. w I niedziele miesiąca będą MSZAMI ZBIOROWYMI, aby każda rodzina, która chce zamówić intencję mszalną na niedzielę miała taką możliwość, a księża by i w te dni mogli więcej czasu poświęcić penitentom w konfesjonale. Już dziś zachęcamy do rezerwowania ważnych dla Państwa terminów i w Krzeszowie i w kościołach filialnych.
  5. Kolejne nauki przedślubne prowadzone w ramach naszej Poradni przez Diecezjalnych Doradców Życia Rodzinnego odbędą się w naszej parafii – jak ostatnio – w cyklu sobotnim w dniach 19 lipca – 2 sierpnia. Szczegóły na plakatach i na naszych stronach internetowych.
  6. W tym tygodniu w liturgii wspominamy:
    we wtorek – św. brata Alberta Chmielowskiego
    w czwartek – Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Boże Ciało. Tego dnia mamy obowiązek uczestniczyć we Mszy św. Msze św. W Bazylice Msze św. w porządku niedzielnym: godz. 07:30, 10:00 (z procesją eucharystyczną), 12:00 – po procesji i 17:00. W Czadrowie i w Krzeszówku o godz. 09:00. W Krzeszówku o godz. 09:00 i Krzeszowie o godz. 10:00 i zapraszamy na Mszę św. i procesję do czterech ołtarzy – serdecznie prosimy, o przygotowanie ołtarzy w tradycyjnych miejscach oraz o pomoc osobom i grupom, które dotąd przygotowywały je same. Niech ten dzień, te ołtarze i ta procesja będą naszą wspólną sprawą, naszym wyznanie wiary oraz manifestacją naszego przywiązania do Chrystusa i do Kościoła. Prosimy o zaangażowanie się w przygotowanie ołtarzy oraz w procesje całe Rodziny, Strażaków, Członków Wspólnoty Żywego Różańca oraz wszystkich innych grup działających przy naszej Parafii. Zapraszamy dziewczynki do sypania kwiatków, zapraszamy chłopców komunijnych w strojach liturgicznych oraz dzieci, które tego dnia będą przeżywały I rocznicę Komunii Świętej. Dorosłych zapraszamy do niesienia sztandarów oraz innych symboli eucharystycznych i religijnych. Tego dnia za pobożne uczestnictwo w procesji eucharystycznej możemy zyskać odpust zupełny.
  7. w piątek – Godzina Miłosierdzia, jak każdego tygodnia, adoracja Najświętszego Sakramentu i możliwość spowiedzi od godz. 17:00. Zapraszamy także na piątkowe Msze św. na Górze św. Anny, które sprawujemy o godz. 16:00. Od tego dnia będziemy przeżywali tradycyjną oktawę Bożego Ciała. Przez cały tydzień zapraszamy do Bazyliki na Msze św. wieczorne, a po nich na procesje eucharystyczne po placu przed naszą świątynią. Zapraszamy dzieci do sypania kwiatków, a starszych do niesienia symboli eucharystycznych. W dniach „oktawy” nie będzie nabożeństw czerwcowych przed Mszą św. Litanię do Serca Pana Jezusa będziemy śpiewali podczas procesji – prosimy zabrać ze sobą książeczki.
  8. ZAPOWIEDZI PRZEDŚLUBNE:
    III – Monika Kluczyńska z Krzeszówka i Damian Palij ze Świebodzic,
    Wyżej wymienieni zamierzają zawrzeć sakramentalny związek małżeński. Jeśli ktoś zna jakieś przeszkody do jego zawarcia, proszony jest o zgłoszenie się do kancelarii parafialnej.
  9. Zachęcamy do nabywania czasopism religijnych oraz do korzystania z wszelkiej prasy i innych materiałów, które wyłożone są na stolikach za ostatnimi ławkami. Tygodniki „Niedziela” i Gość Niedzielny” dostępne są w naszym sklepiku – obok restauracji i kawiarni.
  10. Życzę wszystkim Parafianom i Gościom błogosławionego tygodnia, opieki Matki Bożej Łaskawej i troski św. Józefa oraz nadziei, która zawieść nie może!

 

 

 

Liturgia na dziś

(Prz 8,22-31)
To mówi Mądrość Boża: ”Pan mnie stworzył, swe arcydzieło, przed swymi czynami, od dawna. Od wieków jestem stworzona, od początku, zanim ziemia powstała. Jestem zrodzona, gdy jeszcze bezmiar wód nie istniał ani źródła, co wodą tryskają, i zanim góry stanęły. Poczęta jestem przed pagórkami, nim ziemię i pola uczynił, początek pyłu na ziemi. Gdy niebo umacniał, z Nim byłam, gdy kreślił sklepienie nad bezmiarem wód, gdy w górze utwierdzał obłoki, gdy źródła wielkiej otchłani umacniał, gdy morzu stawiał granice, by wody z brzegów nie wyszły, gdy kreślił fundamenty pod ziemię. Ja byłam przy Nim mistrzynią, rozkoszą Jego dzień po dniu, cały czas igrając przed Nim, igrając na okręgu ziemi, znajdując radość przy synach ludzkich”.

(Ps 8,4-5.6-7.8-9)
REFREN: Jak jest przedziwne imię Twoje, Panie.

Gdy patrzę na Twoje niebo, dzieło palców Twoich,
na księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził:
czym jest człowiek, że o nim pamiętasz,
czym syn człowieczy, że troszczysz się o niego?

Uczyniłeś go niewiele mniejszym od aniołów,
uwieńczyłeś go czcią i chwałą.
Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich,
wszystko złożyłeś pod jego stopy:

Owce i bydło wszelakie,
i dzikie zwierzęta,
ptaki niebieskie i ryby morskie,
wszystko, co szlaki mórz przemierza.

(Rz 5,1-5)
Bracia: Dostąpiwszy usprawiedliwienia przez wiarę, zachowajmy pokój z Bogiem przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, dzięki któremu uzyskaliśmy przez wiarę dostęp do tej łaski, w której trwamy i chlubimy się nadzieją chwały Bożej. Ale nie tylko to, lecz chlubimy się także z ucisków, wiedząc, że ucisk wyrabia wytrwałość, a wytrwałość wypróbowaną cnotę, wypróbowana cnota zaś nadzieję. A nadzieja zawieść nie może, ponieważ miłość Boża rozlana jest w sercach naszych przez Ducha Świętego, który został nam dany.

Aklamacja
Chwała Ojcu i Synowi, i Duchowi Świętemu, Bogu, który jest i który był, i który przychodzi.

(J 16,12-15)
Jezus powiedział swoim uczniom: ”Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz jeszcze znieść nie możecie. Gdy zaś przyjdzie On, Duch Prawdy, doprowadzi was do całej prawdy. Bo nie będzie mówił od siebie, ale powie wszystko, cokolwiek słyszy, i oznajmi wam rzeczy przyszłe. On Mnie otoczy chwałą, ponieważ z mojego weźmie i wam oznajmi. Wszystko, co ma Ojciec, jest moje. Dlatego powiedziałem, że z mojego bierze i wam objawi”.

 

Komentarze do poszczególnych czytań przygotowane przez Bractwo Słowa Bożego

Komentarz do pierwszego czytania

Księga Przysłów poświęcona jest bardzo cenionej w starożytnym Izraelu tematyce mądrości. O ile w naszym świecie często bardziej ceniony jest swego rodzaju intelektualny spryt, umiejętność dania odpowiedzi, która naszemu przeciwnikowi „pójdzie w pięty”, to w starożytności bardziej chyba ceniono mądrość cechującą działanie „na długą metę”. Taką mądrość, która prowadzi do właściwych życiowych decyzji, pomaga właściwie wychować dzieci i pozostać człowiekiem szanowanym w społeczeństwie.
Niekiedy wartość tej mądrości jest tak duża, że przydaje się jej cechy osoby. Tak ma się sprawa z dzisiejszym czytaniem: Mądrość wydaje się być osobą, towarzyszącą Bogu w akcie stworzenia. Niekiedy tę mądrość uważano za obraz Najświętszej Maryi Panny. Ułatwia to rodzaj żeński tego słowa. Poza tym, przez długi czas w polskim tłumaczeniu Biblii tłumaczenie naszego tekstu brzmiało: „Pan mnie stworzył (…) jako początek swej mocy”. Jednak w najnowszych tłumaczeniach pojawia się bliższe do oryginału: „Pan mnie zrodził”. Mądrość w tym tekście nie jest bowiem obrazem Maryi, ale Przedwiecznego Słowa – Syna Bożego. To o Nim czytamy u św. Jana: „Wszystko przez nie się stało”. Dlatego też czytamy ten tekst dziś, w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, i odkrywamy, jak Bóg przygotowywał objawienie swojej istoty już w Starym Testamencie.

Komentarz do psalmu

Psalm ósmy jest pieśnią wyrażającą wielki zachwyt nad wielkością Boga, która objawia się przy kontemplacji dzieła stworzenia. Już w odległych czasach stworzenie wywoływało w człowieku zachwyt graniczący z niedowierzaniem. Szczególnie, gdy modlący zdawał sobie sprawę, że w porządku stworzenia zajmuje miejsce szczególne. Z jednej strony, człowiek czuł, że w ogromnym świecie zajmuje miejsce szczególne, bo został powołany, aby świadomie poznać i uwielbić Boga. Z drugiej jednak strony, modlący się czuje swoją znikomość, dlatego pyta: „Czym jest człowiek, że o nim pamiętasz?”.
To zdziwienie z czasem nie staje się mniejsze. Wprost przeciwnie! Ono rośnie wraz z wiekami i z odkrywaniem ogromu stworzenia. Człowiek sięga swoimi badaniami do początków wszechświata, a nowoczesne teleskopy przekazują nam zdjęcia z ogromnych, odległych galaktyk. Dziś wiemy o wiele więcej niż autor naszego psalmu. I tym większe jest nasze zaskoczenie: „Czym jest syn człowieczy, że troszczysz się o niego?”.
Zdziwienie nad ogromem stworzenia potrzebne jest współczesnemu człowiekowi. Nasze życie koncentruje się przede wszystkim w miastach, gdzie większość potrzeb zaspokajana jest przez powołane do tego struktury: handel, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo, etc. Taki świat zamyka się często na transcendencję, bo wydaje mu się, że wszystko można rozwiązać z pomocą ludzkiego rozumu.

Komentarz do drugiego czytania

Podczas Mszy świętej, po przeistoczeniu, kapłan wypowiada słowa: „Oto wielka tajemnica wiary!”. W rzeczy samej, „tajemnica” jest jednym z kluczowych słów w chrześcijaństwie. Jest ono jak gdyby rewersem medalu, gdzie awersem jest słowo „objawienie”. Bóg objawia nam siebie, ale w tym życiu nie jest możliwe jego pełne objawienie się, dlatego – choć do pewnego stopnia znany – to jednak ciągle pozostaje On dla nas w wielu kwestiach Tajemnicą.
I chyba największą z tajemnic jest sama istota boskiego istnienia, czyli tajemnica Trójcy Przenajświętszej. Jak widzieliśmy w pierwszym czytaniu, już w Starym Testamencie napotykamy na trudne do wyjaśnienia teksty, mówiące o Mądrości Bożej jako o osobie odrębnej od Boga jedynego. W Nowym Testamencie usłyszeliśmy o Duchu Świętym jako o Pocieszycielu, ale odrębnym od Syna Bożego. Pierwsze wieki chrześcijaństwa były targane bardzo poważnymi konfliktami na drodze do wyjaśnienia głębi tajemnicy Boga w Trójcy Jedynego, która przekracza ludzkie rozumienie. A jednak, pomimo złożoności tej tajemnicy, Bóg zdecydował się nam ją objawić. Dlaczego to uczynił? Być może dlatego, żeby dać nam przykład? Chodzi przede wszystkim o przykład miłości i jedności w różnorodności. W dzisiejszym, tak bardzo podzielonym świecie, niech oświeca nasze codzienne życie ten właśnie aspekt istnienia Trójcy.

Komentarz do Ewangelii

Zesłanie Ducha Świętego jest dopełnieniem misji Jezusa Chrystusa. Stało się ono możliwe dzięki Jego ofierze na krzyżu. Od tamtej chwili, to właśnie Duch Święty jest głównym sprawcą działania Bożego w duszach ludzkich. W naszych modlitwach często kierujemy się do Pana Jezusa, do Matki Bożej, czy uciekamy się do wstawiennictwa świętych. Należy jednak pamiętać, że w naszym czasie, to jest w czasie pomiędzy śmiercią i zmartwychwstaniem Jezusa i Jego powtórnym przyjściem, Bóg działa przede wszystkim przez Ducha Świętego. I w tym kontekście Jezus jest bardzo szczery w stosunku do swoich uczniów. Jak gdyby im mówił: „Ja przekazałem wam wiele, ale nie mogłem przekazać wszystkiego. Szczerze mówiąc, często nie zrozumieliście nawet tego, co wam powiedziałem. Dlatego, po moim odejściu, będziecie wracać do moich słów i będziecie ciągle na nowo starali się je zrozumieć w całej pełni. W tym wysiłku nie pozostawiam was samych. Otrzymacie Ducha Świętego, który będzie przewodnikiem waszych serc i umysłów”. W świetle tych słów należy zadać sobie jedno bardzo ważne pytanie: Czy chrześcijanie przypadkiem nie modlą się za mało do Ducha Świętego? Czy to właśnie Duch nie powinien być pierwszym i podstawowym celem naszych próśb? Starajmy się ciągle na nowo badać i właściwie ukierunkowywać nasze duchowe priorytety.

Komentarze zostały przygotowane przez o. Dariusza Pielaka SVD

Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W dni powszednie:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 18.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej