Aktualności Fundacji

Drogi Wiary ks. Marian Kopko

„Drogi Wiary” w Krzeszowie

W ubiegłym tygodniu w Pocysterskim Opactwie w Krzeszowie gościliśmy ekipę telewizyjną realizującą program ekumeniczny pn. „Drogi Wiary”. Premiera odcinka kręconego także i w Krzeszowie miała premierę 1 maja.

Czytaj więcej

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński

Dziś (18.04.2021 r.) Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków. Gliński: Piękno zabytków to efekt pracy wielu specjalistów

Z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński podziękował wszystkim zaangażowanym w ochronę i zachowanie narodowego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Czytaj więcej

Featured Video Play Icon

Zasłyszane w Opactwie: Stalle

Zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu „Zasłyszane w Opactwie”

Czytaj więcej

ciemnica

Wielki Czwartek a Kalwaria Krzeszowska

Wielkim Czwartkiem rozpoczęło się Triduum Paschalne, podczas którego będziemy obchodzić pamiątkę wydarzeń kulminacyjnych Historii Zbawienia. Kalwaria Krzeszowska w swoim założeniu upamiętnia także to co działo się w Wielki Czwartek.Czytaj więcej

Zdjęcie po odnalezieniu ikony

Niezwykłe zdjęcie, czyli Prima Aprillis

Podczas prac prowadzonych na terenie zabytkowego kompleksu w Krzeszówku (gdzie budujemy dla Was nowoczesne miejsce noclegowe) zostało znalezione niezwykle cenne historycznie zdjęcie. Zostało ono wykonane prawdopodobnie na kilka dni po odnalezieniu Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej w 1622 roku!

Czytaj więcej

Fragment Ikony Krzeszowskiej

Bazylika w 3D i gigapixele – zobaczcie efekty skanowania

Zespół ekspertów od czerwca 2020 roku skanował krzeszowską Bazylikę wraz z zabytkami ruchomymi znajdującymi się w jej wnętrzu. Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pozwoliło nam stworzyć cyfrowy odpowiednik naszych zabytków. Efekty są niesamowite!Czytaj więcej

Featured Video Play Icon

XI Festiwal Trzech Kultur 2021 – Wyniki Jury

XI Festiwal Trzech Kultur przerósł nasze oczekiwania! W tym roku pomimo iż Festiwal odbywa się w formie online, mamy blisko 30 uczestników. Zachwycają nas umiejętności wokalno-artystyczne oraz jakość przesłanych materiałów. To wielki sukces!

Czytaj więcej

Spotkanie z Marszałkiem Pawłem Wybierałą

We wtorek (14 stycznia) nasze opactwo odwiedził pan Paweł Wybierała – członek zarządu Województwa Dolnośląskiego. Marszałek wspólnie z kustoszem naszego Sanktuarium, oraz szefem fundacji Europejska Perła Baroku zwiedził krzeszowski kompleks.

Czytaj więcej

Dom Pielgrzyma - Krzeszówek

Dom Pielgrzyma w Krzeszówku – buduj razem z nami!

Od lutego 2020 roku w Krzeszówku trwają zaawansowane prace nad przebudową dawnej plebanii w nowoczesny dom pielgrzyma. Zakończenie prac i uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na rok 2022, jednak aby to się stało potrzebne jest nam wsparcie!Czytaj więcej

Featured Video Play Icon

Życzenia na Nowy Rok

Witamy w 2021 roku i składamy najlepsze życzenia! Niech dzisiejszy dzień będzie źródłem nadziei i źródłem nowych dobrych postanowień. W tym czasie zapraszamy Państwa do odwiedzin naszego Sanktuarium – zarówno do uczestnictwa w Mszach Świętych, jak i zwiedzania kompleksu.

Czytaj więcej

Święto Światła

Święto Światła

Jest taki dzień, tuż przed świętami Narodzin Pana, kiedy w Krzeszowskim Sanktuarium wszystko zwalnia. Na bok odchodzą przedświąteczne zakupy, przygotowania i stresy. Ludzie zmierzający do krzeszowskiej bazyliki chcą tam odnaleźć ciszę, ukojenie i stanąć twarzą w twarz z Kimś kto jako pierwszy przygotowywał się na narodziny Pana i wie jak uczynić to najlepiej. Wnętrze krzeszowskiej świątyni rozświetlają tylko świece – setki świec, które tak jak przed setki laty obwieszczają radosną nowinę: Maryja jest znowu z nami!

Czytaj więcej

Featured Video Play Icon

Reporterzy zeszli do klasztornych podziemi

W poniedziałek (23 listopada) reporterzy pierwszy raz w historii weszli do podziemi w których spoczywają cystersi. Dzięki telewizji Strimeo wszystkie osoby, które interesują się historią naszego opactwa będą mogły poznać historię tego miejsca i pochowanych tam zakonników.Czytaj więcej