Sanktuarium

Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie od wieków jest miejscem, do którego podążają rzesze pielgrzymów i turystów. Cystersi, który pojawili się tutaj na zaproszenie księcia Bolka I Surowego 9 sierpnia 1292 roku., stworzyli prawdziwą ponadregionalną potęgę – duchową i materialną. Dzięki temu przez setki lat opactwo miało olbrzymi wpływ na życie kulturalne i polityczne śląskiej ludności. Dzieło najwybitniejszych artystów minionej epoki docenił Prezydent, wpisując krzeszowski kompleks na Listę Pomników Historii RP. Ta niewielka wieś, położona w Sudetach Środkowych, skrywa w sobie prawdziwą perłę europejskiego baroku, która także i dzisiaj zachwyca przybywających swoją historią, monumentalnością i bogactwem. Gdy w 1992 roku powstała diecezja legnicka, Krzeszów stał się głównym sanktuarium maryjnym nowo powstałej diecezji. Dzięki staraniom pierwszego biskupa legnickiego – śp. ks. Tadeusza Rybaka, 2 czerwca 1997 roku św. Jan Paweł II podczas kolejnej pielgrzymki do Polski, na lotnisku w Legnicy koronował Cudowny Wizerunek Maryi z krzeszowskiego kościoła. W 1998 roku papież Polak podniósł kościół pw. Wniebowzięcia NMP do rangi bazyliki mniejszej.

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej jest miejscem wielu pielgrzymek. Najważniejszym dniem w roku jest 15 sierpnia, kiedy to na Wielki Odpust Krzeszowski co roku przybywa kilka tysięcy osób, by wspólnie przeżywać święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody poprzedzają procesje z Cudownym Wizerunkiem Maryjnym oraz rozważania Męki Chrystusa śladami Kalwarii Krzeszowskiej.

Do krzeszowskiego sanktuarium pielgrzymują wszyscy: dzieci, mężczyźni, kobiety, motocykliści, katecheci. Każdy poszukuje u Maryi potrzebnych łask i pomocy.

W pierwszą sobotę października w murach krzeszowskiego opactwa przez cały dzień słychać modlitwę różańcową, bowiem jest to czas, gdy przed tron Królowej Sudetów pielgrzymują Koła Żywego Różańca z diecezji legnickiej. W końcu siedem dni przed Narodzeniem Pańskim, 18 grudnia w kościele Wniebowzięcia NMP obchodzone jest Święto Światła na pamiątkę odnalezienia Ikony Matki Bożej Łaskawej, które nastąpiło 18 grudnia 1622 r.

Zobacz także

Kult
Logo-Krzeszow-braz

Strona domowa

Sklep online

Zapraszamy do sklepu internetowego:

sklep opata

Msze Święte

Niedziele i święta:

7.30 (w kościele pw. św. Józefa),
10.00, 12.00 i 17.00

W tygodniu:

Od 1 maja do 31 października:
7.00, 12.00 i 18.00

Od 1 listopada do 30 kwietnia:
7.00 i 17.00

więcej

Kontakt

Plac Jana Pawła II 3
58-405 Krzeszów

Telefon: +48 75 742 32 79

E-mail: biuro@opactwo.eu

więcej

Znajdź nas