Pocysterskie Opactwo w Krzeszowie od wieków jest miejscem, do którego podążają rzesze pielgrzymów i turystów. Cystersi, który pojawili się tutaj na zaproszenie księcia Bolka I Surowego 9 sierpnia 1292 roku., stworzyli prawdziwą ponadregionalną potęgę – duchową i materialną. Dzięki temu przez setki lat opactwo miało olbrzymi wpływ na życie kulturalne i polityczne śląskiej ludności. Dzieło najwybitniejszych artystów minionej epoki docenił Prezydent, wpisując krzeszowski kompleks na Listę Pomników Historii RP. Ta niewielka wieś, położona w Sudetach Środkowych, skrywa w sobie prawdziwą perłę europejskiego baroku, która także i dzisiaj zachwyca przybywających swoją historią, monumentalnością i bogactwem. Gdy w 1992 roku powstała diecezja legnicka, Krzeszów stał się głównym sanktuarium maryjnym nowo powstałej diecezji. Dzięki staraniom pierwszego biskupa legnickiego – śp. ks. Tadeusza Rybaka, 2 czerwca 1997 roku św. Jan Paweł II podczas kolejnej pielgrzymki do Polski, na lotnisku w Legnicy koronował Cudowny Wizerunek Maryi z krzeszowskiego kościoła. W 1998 roku papież Polak podniósł kościół pw. Wniebowzięcia NMP do rangi bazyliki mniejszej.
Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej jest miejscem wielu pielgrzymek. Najważniejszym dniem w roku jest 15 sierpnia, kiedy to na Wielki Odpust Krzeszowski co roku przybywa kilka tysięcy osób, by wspólnie przeżywać święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Obchody poprzedzają procesje z Cudownym Wizerunkiem Maryjnym oraz rozważania Męki Chrystusa śladami Kalwarii Krzeszowskiej.
Do krzeszowskiego sanktuarium pielgrzymują wszyscy: dzieci, mężczyźni, kobiety, motocykliści, katecheci. Każdy poszukuje u Maryi potrzebnych łask i pomocy.
W pierwszą sobotę października w murach krzeszowskiego opactwa przez cały dzień słychać modlitwę różańcową, bowiem jest to czas, gdy przed tron Królowej Sudetów pielgrzymują Koła Żywego Różańca z diecezji legnickiej. W końcu siedem dni przed Narodzeniem Pańskim, 18 grudnia w kościele Wniebowzięcia NMP obchodzone jest Święto Światła na pamiątkę odnalezienia Ikony Matki Bożej Łaskawej, które nastąpiło 18 grudnia 1622 r.